UCHWAŁA
Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 21 lipca 2006 r.
w sprawie finansowania badań nad ludzkimi embrionami i zarodkowymi komórkami macierzystymi
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swoje zaniepokojenie z powodu sformułowania przez Parlament Europejski propozycji, która udziela akceptacji finansowaniu przez Unię Europejską badań nad embrionami i zarodkowymi komórkami macierzystymi.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do Parlamentu Europejskiego i Rady o uwzględnienie najwyższych racji moralnych podniesionych przez papieża Benedykta XVI i wspólnego stanowiska biskupów Europy – w których zwrócono uwagę, że ewentualne finansowanie przez Unię Europejską badań nad embrionami i zarodkowymi komórkami macierzystymi dotyka nienaruszalności życia ludzkiego. Dialog ze Stolicą Apostolską jest konieczny, tym bardziej że Stolica Apostolska udziela stałego i realnego wsparcia procesowi budowania jedności europejskiej.
Instrumentalne wykorzystywanie ciała ludzkiego i niszczenie życia poczętego jest drastycznym naruszeniem praw człowieka. Nie można go usprawiedliwić żadnymi okolicznościami i należy tych praktyk zaniechać, niezależnie od intencji, dla których są podejmowane.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca uwagę, że te naganne praktyki są niezgodne z polskim prawem. Niszczenie ludzkich embrionów w celu pobrania zarodkowych komórek macierzystych jest niezgodne z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego interpretującego art. 38 Konstytucji, narusza art. 157a Kodeksu karnego przewidujący prawnokarną ochronę zdrowia dziecka poczętego, a także jest niedopuszczalne w świetle art. 45 ust. 2 i 3 Kodeksu etyki lekarskiej.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wspiera stanowisko Rządu Rzeczypospolitej Polskiej negatywnie opiniujące finansowanie w ramach siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007-2013) (COM(2005)0119 - C6-0099/2005 - 2005/0043(COD)) badań nad ludzkimi embrionami i zarodkowymi komórkami macierzystymi. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zabiera głos motywowany nie tylko przekonaniami moralnymi swoich posłów, ale również odpowiedzialnością za autorytet instytucji Unii Europejskiej.
MARSZAŁEK SEJMU
/-/ Marek Jurek