Tekst ustawy przyjęty przez Senat bez poprawek
USTAWA
z dnia 15 marca 2019 r.
o uregulowaniu niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej
Art. 1. Ustawa reguluje sprawy związane z:
1) uznawaniem kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych oraz do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanych, nabytych w:
a) Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zwanym dalej „Zjednoczonym Królestwem”,
b) innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej, zwanych dalej „państwami członkowskimi”, przez obywateli Zjednoczonego Królestwa i członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2019 r. poz. 293), zwanej dalej „ustawą o wjeździe na terytorium RP”,
2) świadczeniem usług transgranicznych przez obywateli Zjednoczonego Królestwa i członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP,
3) europejskimi legitymacjami zawodowymi wydawanymi obywatelom Zjednoczonego Królestwa i członkom ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP
– w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 zdanie drugie Traktatu o Unii Europejskiej (Dz. U. z 2004 r. poz. 864).
Art. 2. 1. Wydane przed dniem wejścia w życie ustawy decyzje o uznaniu w Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej oraz decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych w celu przyznania częściowego dostępu do zawodu regulowanego, nabytych w Zjednoczonym Królestwie:
1) przez osoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2272), zwanej dalej „ustawą o uznawaniu kwalifikacji”,
2) przez obywateli Zjednoczonego Królestwa lub członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP
– zachowują moc.
2. Wydane przed dniem wejścia w życie ustawy decyzje o uznaniu w Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej oraz decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych w celu przyznania częściowego dostępu do zawodu regulowanego, nabytych w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach członkowskich przez obywateli Zjednoczonego Królestwa lub członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP zachowują moc.
Art. 3. 1. Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej, nabytych w Zjednoczonym Królestwie oraz postępowania w sprawie uznania tych kwalifikacji w celu przyznania częściowego dostępu do zawodu regulowanego, prowadzone wobec osób, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, prowadzi się na podstawie przepisów ustawy o uznawaniu kwalifikacji, a w przypadku zawodów, o których mowa w załączniku V do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, z późn. zm.[1])) – również przepisów regulujących dostęp do tych zawodów, jednak nie dłużej niż przez okres 42 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Po upływie tego okresu niezakończone postępowania umarza się.
2. Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej, prowadzone wobec obywateli Zjednoczonego Królestwa lub członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP umarza się.
Art. 4. Decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych usługodawcy wydane przed dniem wejścia w życie ustawy na podstawie art. 34 ust. 2 pkt 1 i ust. 4 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, których stroną jest obywatel Zjednoczonego Królestwa albo członek jego rodziny w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP wygasają.
Art. 5. 1. Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych usługodawcy, o których mowa w art. 34 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez osoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, prowadzi się na zasadach określonych w ustawie o uznawaniu kwalifikacji.
2. Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych usługodawcy, o których mowa w art. 34 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, nabytych w państwach członkowskich przez obywateli Zjednoczonego Królestwa albo członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP umarza się.
3. Opłata za wydanie decyzji, o której mowa w art. 34 ust. 6 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, wniesiona w postępowaniu umorzonym zgodnie z ust. 2, podlega zwrotowi w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Art. 6. Europejskie legitymacje zawodowe wydane obywatelom Zjednoczonego Królestwa oraz członkom ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP tracą ważność. Przepisu art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy o uznawaniu kwalifikacji nie stosuje się.
Art. 7. 1. Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy postępowania w sprawie wydania europejskiej legitymacji zawodowej prowadzone wobec obywateli Zjednoczonego Królestwa albo członków ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP, w tym postępowania w sprawie aktualizacji, cofnięcia, przedłużenia okresu ważności oraz przekazania do innych państw członkowskich europejskiej legitymacji zawodowej zastępującej oświadczenie o zamiarze świadczenia usługi transgranicznej, umarza się.
2. Opłata za wydanie europejskiej legitymacji zawodowej, o której mowa w art. 43 ust. 3 i art. 45 ust. 8 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, wniesiona w postępowaniu umorzonym zgodnie z ust. 1, podlega zwrotowi w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Art. 8. 1. W okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2021 r. osoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o uznawaniu kwalifikacji, mogą ubiegać się o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej, nabytych w Zjednoczonym Królestwie na zasadach określonych w ustawie o uznawaniu kwalifikacji. Postępowanie prowadzi się na tych zasadach nie dłużej niż przez okres 42 miesięcy od dnia jego wszczęcia.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów, o których mowa w załączniku V do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, nabytych w Zjednoczonym Królestwie.
Art. 9. Minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej ogłosi, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, dzień wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 zdanie drugie Traktatu o Unii Europejskiej.
Art. 10. Ustawa wchodzi w życie z dniem wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 zdanie drugie Traktatu o Unii Europejskiej.
MARSZAŁEK SEJMU
/ – / Marek Kuchciński
[1]) Zmiany wymienionej dyrektywy zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 363 z 20.12.2006, str. 141–237, Dz. Urz. UE L 320 z 06.12.2007, str. 3–11, Dz. Urz. UE L 205 z 01.08.2008, str. 10–12, Dz. Urz. UE L 93 z 07.04.2009, str. 11–12, Dz. Urz. UE L 59 z 04.03.2011, str. 4–7, Dz. Urz. UE L 180 z 12.07.2012, str. 9–11, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 368–375 oraz Dz. Urz. UE L 354 z 28.12.2013, str. 132–170.