W drugim dniu Europejskiego Tygodnia Parlamentarnego w Brukseli, 18 lutego br., przedstawiciele kluczowych komisji sejmowych i senackich zajmujących się tematyką finansów publicznych, gospodarki i rozwoju oraz Unii Europejskiej uczestniczyli w dwóch posiedzeniach plenarnych. Sesje te były okazją do wymiany poglądów między członkami parlamentów narodowych i posłami Parlamentu Europejskiego na temat bieżących kwestii ekonomiczno-budżetowych i społecznych.
Tematem pierwszej sesji była poprawa konkurencyjności UE dzięki jednolitemu rynkowi, polityce innowacyjności, lepszemu stanowieniu prawa i tworzeniu wysokiej jakości miejsc pracy. Obok wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Katariny Barley obrady prowadzili - przewodnicząca sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej pos. Agnieszka Pomaska oraz sen. Tomasz Grodzki, przewodniczący Komisji Spraw Europejskich Senatu. — Państwa członkowskie UE potrzebują wsparcia, aby poprawić swoją konkurencyjność, poziom bezpieczeństwa. Zapewnienie bezpieczeństwa i rozwój konkurencyjności to największe wyzwania jakie przed nami stoją — powiedziała przewodnicząca Agnieszka Pomaska. W ramach dyskusji biorący udział w sesji parlamentarzyści zastanawiali się m.in., jak parlamenty narodowe i Parlament Europejski mogą współpracować, aby przyspieszyć podejmowanie decyzji dotyczących reform i inwestycji, jednocześnie gwarantując demokratyczny nadzór oraz jakie zmiany instytucjonalne są konieczne w realizacji tych celów. Głównym mówcą podczas sesji był Mario Draghi - b. premier Republiki Włoskiej oraz b. prezes Europejskiego Banku Centralnego.
Druga sesja plenarna dotyczyła wniosków wyciągniętych z pierwszych planów krajowych w zmienionych ramach zarządzania gospodarczego. Zreformowane ramy, obowiązujące od kwietnia 2024 r., zasadniczo zmieniają podejście UE do nadzoru fiskalnego. Nastąpiło przejście od złożonego zbioru przepisów do systemu bardziej skrojonego na miarę, opartego na analizie dotyczącej poszczególnych krajów. Dzisiejsza debata miała na celu omówienie pierwszych doświadczeń z wdrażania nowych ram, wyciągnięcie wniosków z przygotowania i oceny pierwszych planów krajowych, a także omówienie wyzwań i możliwości zidentyfikowanych na początkowym etapie. — Jednym z priorytetów polskiej prezydencji jest poprawa otoczenia regulacyjnego wspierającego konkurencyjność przedsiębiorstw UE — mówiła pos. Zofia Czernow, wiceprzewodnicząca Komisji Finansów Publicznych Sejmu, która również prowadziła sesję razem z K. Barley i T. Grodzkim. Uczestnicy debaty omawiali sposoby na zaangażowanie parlamentów narodowych i niezależnych instytucji fiskalnych w przygotowywanie i monitorowanie krajowych planów budżetowo-strukturalnych oraz zachęcenie rządów do omawiania z parlamentarzystami sprawozdań z postępów.
Podczas drugiego dnia Europejskiego Tygodnia Parlamentarnego Sejm reprezentowali także posłowie: Krzysztof Truskolaski, Konrad Frysztak, Izabela Bodnar, Krystyna Skowrońska, Maria Janyska, Agnieszka Kłopotek. Obecny był też zastępca Szefa Kancelarii Sejmu Michał Deskur.
Europejski Tydzień Parlamentarny to wydarzenie wysokiego szczebla, które od 2013 r. jest organizowane raz w ciągu roku - w lutym w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wydarzenie współorganizują oraz mu współprzewodniczą Parlament Europejski i parlament państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE – w 2025 roku są to Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej. W debatach organizowanych w ramach ETP udział wzięło około 350 uczestników, w tym parlamentarzyści z UE, państw kandydujących do Wspólnoty i posłowie do PE. Głównymi tematami debat podczas ETP były wyzwania gospodarcze i społeczne w czasach niepewności geopolitycznej.