• Strona główna
  • Dla mediów
  • Szef Kancelarii Sejmu na czas prezydenckiej kampanii wyborczej przekazał kierowanie Kancelarią Sejmu swoim zastępcom

Szef Kancelarii Sejmu na czas prezydenckiej kampanii wyborczej przekazał kierowanie Kancelarią Sejmu swoim zastępcom

wtorek, 4 lutego 2025 13:27
Zdjęcie nr 1, fot. Kancelaria Sejmu

4 lutego 2025 r. Jacek Cichocki, na osobistą prośbę marszałka Sejmu Szymona Hołowni, zgodził się wesprzeć go w kampanii wyborczej na urząd Prezydenta RP jako szef jego kampanii.

Minister Jacek Cichocki od 21 listopada 2023 r. zajmuje stanowisko Szefa Kancelarii Sejmu. Dla zapewnienia sprawności funkcjonowania Kancelarii Sejmu oraz najwyższych standardów transparentności działalności w życiu publicznym, od 4 lutego 2025 r. Jacek Cichocki przebywa na urlopie bezpłatnym. Nie korzysta on w tym czasie z uprawnień Szefa Kancelarii Sejmu – nie pobiera wynagrodzenia z tego tytułu i nie ma do dyspozycji innych standardowych udogodnień, m.in. sejmowego samochodu służbowego.

W czasie urlopu bezpłatnego ministra Cichockiego pracami Kancelarii Sejmu kieruje dwóch zastępców Szefa Kancelarii Sejmu: Michał Deskur i Dariusz Salamończyk. Obaj panowie ministrowie zachowali opiekę merytoryczną nad dotychczas nadzorowanymi komórkami organizacyjnymi.

W obszarze odpowiedzialności ministra Michała Deskura pozostało Biuro Finansowe, Biuro Administracyjne, Biuro Inwestycyjno-Techniczne, Ośrodek Informatyki oraz Biblioteka Sejmowa. Z kolei minister Dariusz Salamończyk zachował odpowiedzialność za prace pionu legislacyjnego, w tym Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji, Biura Legislacyjnego, Biura Komisji Sejmowych, Sekretariatu Posiedzeń Sejmu i Biura Obsługi Posłów.

Tymczasowo, na okres przebywania przez ministra Jacka Cichockiego na urlopie bezpłatnym, pomiędzy ministrów Deskura i Salamończyka został podzielony nadzór nad komórkami organizacyjnymi podlegającymi dotąd bezpośrednio Szefowi Kancelarii Sejmu. Są to biura odpowiedzialne m.in. za obsługę prawną, kadry, sprawy międzynarodowe, obsługę medialną i kontakty z obywatelami.

Stosowne pełnomocnictwa, wraz z podziałem kompetencji do nadzoru merytorycznego nad poszczególnymi komórkami organizacyjnymi Kancelarii Sejmu, zostały już podpisane i weszły w życie.