• Strona główna
  • Dla mediów
  • „Bądźmy zdrowi – Zdrowie, Dieta, Ruch, Odpowiedzialność, Wiedza, Inspiracja”. Konferencja pod patronatem Wicemarszałek Sejmu

„Bądźmy zdrowi – Zdrowie, Dieta, Ruch, Odpowiedzialność, Wiedza, Inspiracja”. Konferencja pod patronatem Wicemarszałek Sejmu

wtorek, 4 marca 2025 16:30
Zdjęcie nr 4, fot. Bartosz Nehring/Kancelaria Sejmu

4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości, który ma na celu zwrócenie uwagi na skalę problemu choroby otyłościowej oraz edukację w zakresie jej zapobiegania, leczenia oraz wsparcia pacjentów i ich rodzin. Z tej okazji, z inicjatywy Parlamentarnego Zespołu ds. zdrowego stylu życia oraz przeciwdziałania nadwadze i otyłości, we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, zorganizowano w Sejmie konferencję naukową „Bądźmy zdrowi - Zdrowie, Dieta, Ruch, Odpowiedzialność, Wiedza, Inspiracja”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska.

– Musimy podejmować wszelkie możliwe działania, które przyczynią się do poprawy jakości i długości naszego życia. To od nas, polityków, lekarzy, ekspertów, edukatorów, organizacji społecznych, zależy czy przyszłe pokolenia będą dorastać w świecie, który sprzyja zdrowiu, czy przeciwnie – w świecie, w którym choroby cywilizacyjne staną się normą. Mam nadzieję, że to wydarzenie będzie takim mocnym impulsem do budowania zdrowszej przyszłości dla wszystkich – powiedziała podczas spotkania wicemarszałek Wielichowska.

Konferencję otworzyła przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. zdrowego stylu życia oraz przeciwdziałania nadwadze i otyłości Małgorzata Niemczyk. – Celem konferencji jest upowszechnianie wiedzy o tym, czym jest choroba otyłościowa. Codziennie mierzy się z nią w Polsce około 9 mln osób, na świecie jest to już 1 mld. Tylko przez podejście holistyczne jesteśmy w stanie walczyć z tą chorobą – zaznaczyła poseł Niemczyk.
– To szczególnie ważna społeczna dyskusja. Przeciwdziałanie otyłości to temat, który nie dotyczy tylko jednej dziedziny. To nie tylko kwestia nauki, zdrowia, ale wspólna odpowiedzialność nas wszystkich. Stąd konieczna jest współpraca różnych resortów – stwierdziła minister edukacji Barbara Nowacka. – We współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Sportu został opracowany nowy przedmiot – „Edukacja zdrowotna”. Zostanie on wprowadzony do polskich szkół 1 września 2025 roku. Nie będzie on ograniczał zdrowia wyłącznie do jednego aspektu, ale obejmie zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, profilaktyką, przeciwdziałaniem chorobom oraz budowaniem samoświadomości – poinformowała.

– Następują też zmiany w przedmiocie „wychowanie fizyczne”. Ruch powinien stać się nieodłącznym elementem codziennej higieny życia. Osoby aktywne fizycznie przez całe życie cieszą się lepszym zdrowiem również w późniejszym wieku. Zależy mi na tym, aby szkoła nie tylko zachęcała młodych ludzi do aktywności fizycznej, ale także angażowała ich rodziny. Chciałabym, aby młodzież stała się ambasadorami zdrowego stylu życia – opartego nie tylko na ruchu, ale także na świadomym odżywianiu: co jemy, kiedy jemy, dlaczego jemy i jak dbać o zdrową dietę – dodała min. Nowacka.
W spotkaniu udział wzięli eksperci, przedstawicieli instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych. Rozmawiano o rozwiązaniach systemowych, edukacji zdrowotnej, kształtowaniu postaw prozdrowotnych i promowaniu zdrowego stylu życia. Omówiono trendy w występowaniu nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Przedstawiono konsekwencje, w tym zdrowotne i ekonomiczne, związane chorobą otyłościową.

Walka z otyłością, która w ostatnich latach przybrała charakter epidemii, stała się jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych współczesnego świata. W ostatnich dekadach liczba dzieci z nadwagą i otyłością dramatycznie wzrosła. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie i obecnie już co trzecie z nich ma nadmierną masę ciała. Na podstawie dostępnych badań można określić, że w Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10 proc. małych dzieci (1-3 lat), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22 proc. młodzieży (do 15 roku życia).