piątek, 26 stycznia 2024 10:30

Drugiego dnia 4. posiedzenia Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia 100. rocznicy wydania pierwszego numeru „Wiadomości Literackich”.
„6 stycznia 1924 r. wydano pierwszy numer >Wiadomości Literackich< — utworzonego i redagowanego przez Mieczysława Grydzewskiego tygodnika, który zapisał się na kartach historii polskiej literatury. Na jego łamach publikowali najważniejsi przedstawiciele tycia społeczno-kulturalnego II Rzeczypospolitej, osoby, które należą do panteonu twórczości dwudziestolecia międzywojennego” – głosi treść uchwały.
Jak przypomniano w dokumencie, dla „Wiadomości Literackich" pisali m.in. Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska, Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń, Julian Tuwim, Jarosław Iwaszkiewicz, Tadeusz Boy-Żeleński, Jan Brzechwa, Antoni Słonimski, Marian Hemar czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, na ich łamach debiutował Bruno Schulz. Z czasopismem byli też związani przedstawiciele grupy Skamander. „Pismo miało charakter liberalny, niemniej nie istniała z góry ustalona linia redakcyjna, dlatego stanowiło ono miejsce prezentowania różnorodnych poglądów, a także zażartych polemik i wymiany opinii” – podkreślił Sejm w uchwale. W „Wiadomościach Literackich" pojawiały się teksty poruszające kwestie związane z różnymi dziedzinami sztuki, a w wydawanych dodatkach tematycznych nie stroniono od spraw obyczajowych, naukowych i prawniczych.
„Czasopismo nadawało ton ówczesnej krytyce artystycznej oraz dyskusji na tematy społeczno-polityczne. Siła oddziaływania tygodnika, mimo że nie charakteryzował się wysokim nakładem, była ogromna, gdyż po >Wiadomości Literackie< sięgały najważniejsze osoby ze świata polityki i kultury II Rzeczypospolitej” – napisano w uchwale. Kontynuacją „Wiadomości Literackich" były, wydawane na uchodźstwie, „Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie", a od 1946 r. „Wiadomości", redagowane nadal przez Mieczysława Grydzewskiego. Pismo to integrowało polskich emigracyjnych poetów i pisarzy oraz stało się ośrodkiem niezłomnego dążenia do odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreślił Sejm w dokumencie.
Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie z przywołaniem nazwiska autora. Zezwolenie to nie dotyczy jedynie elementów odrębnie zastrzeżonych.