piątek, 9 maja 2025 08:00

Stanowisko
Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP
w sprawie
publicznego znieważenia grupy ludności żydowskiej z powodu jej przynależności narodowej oraz publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i wyznaniowych przez kandydata na urząd Prezydenta RP europosła Grzegorza Brauna
przyjęte w dniu 8 maja 2025 r.
Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP wyraża stanowcze potępienie dla skandalicznych antysemickich wypowiedzi kandydata na Prezydenta RP, Grzegorza Brauna, w czasie debaty prezydenckiej, transmitowanej na żywo przez największe stacje telewizyjne i telewizje internetowe w dniu 28 kwietnia 2025 r. Pytania i komentarze Grzegorza Brauna pod adresem innych kandydatów wprost wyrażały antysemityzm oraz nienawiść do grup mniejszościowych: Żydów, Ukraińców i innych.
Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP, stojąc na straży poszanowania wszystkich religii i światopoglądów oraz zasady tolerancji i równego taktowania osób bez względu na ich pochodzenie etniczne oraz narodowość, wyraża również zaniepokojenie faktem, że żaden z prowadzących debatę dziennikarzy nie przerwał wypowiedzi Grzegorza Brauna lub się do niej nie ustosunkował.
Media, zwłaszcza w czasie kampanii wyborczej, mają obowiązek stać na straży podstawowych wartości demokratycznych i przeciwdziałać mowie nienawiści, o czym wyraźnie mówi Art. 18. ust 1. Ustawy o radiofonii i telewizji:
"audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących".
Państwo polskie musi dbać o edukację antydyskryminacyjną i podejmować systemową walkę zarówno z antysemityzmem, jak i ksenofobią, dlatego każdy przejaw dyskryminacji grupy mniejszościowej, zwłaszcza w przestrzeni publicznej, musi spotkać się ze stanowczym potępieniem.
Przewodnicząca Komisji
/-/ Wanda Nowicka
Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie z przywołaniem nazwiska autora. Zezwolenie to nie dotyczy jedynie elementów odrębnie zastrzeżonych.