sobota, 3 maja 2025 16:00

234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczyście obchodzili najwyżsi rangą urzędnicy państwowi wraz z mieszkańcami stolicy i turystami. W Warszawie główne wydarzenia rocznicowe zorganizowano na placu Zamkowym. W obchodach wziął udział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Ponadto, na uroczystości oprócz pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy obecni byli marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, premier Donald Tusk, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, minister sprawiedliwości Adam Bodnar, minister edukacji Barbara Nowacka i przedstawiciele generalicji.
Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że 3 maja jest dniem polskiej dumy z tego, co potrafili zrobić Polacy. - Wielkiej dumy z naszych historycznych dokonań, wielkiej dumy z naszego wspaniałego państwa, wielkiej dumy z naszej wspaniałej państwowości liczącej sobie ponad 1000 lat - mówił prezydent Duda. Zwrócił uwagę, że w czasach głębokiego kryzysu Konstytucja 3 maja była niesłychanym osiągnięciem ówczesnej polskiej myśli prawniczej na światowym poziomie. Wskazał, że na majowej konstytucji wzorowały się inne państwa. – Jak na owe czasy powstały instytucje, które rzeczywiście miały umocnić państwo i budować prawdziwą, właściwie pojętą demokrację. To dlatego mówimy, że w Polsce tradycja demokracji jest niezwykle głęboko zakorzeniona. To właśnie na idei z tamtych lat zbudowaliśmy i utrwalamy nasze demokratyczne państwo a Polska musi pozostać państwem niepodległym i suwerennym, czego strzec ma m.in. prezydent, wybierany z woli narodu, a więc z niezwykle silnym z samego założenia mandatem – ocenił Andrzej Duda.
Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów reprezentacyjnych z udzialem funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku konstytucji. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej.
Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie z przywołaniem nazwiska autora. Zezwolenie to nie dotyczy jedynie elementów odrębnie zastrzeżonych.