wtorek, 8 kwietnia 2025 14:00

W dniach 5-6 kwietnia br. w stolicy Macedonii Północnej - Skopje - odbyło się posiedzenie Komisji Stałej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, z udziałem przewodniczącej Delegacji Sejmu i Senatu RP do ZP NATO, pos. Joanny Kluzik-Rostkowskiej oraz wiceprzewodniczącego Delegacji, pos. Pawła Bejdy. W wydarzeniu udział wzięło ok. 70 parlamentarzystów i urzędników reprezentujących państwa członkowskie ZP NATO oraz delegacje z państw partnerskich i stowarzyszonych.
Parlamentarzyści ZP NATO wysłuchali wystąpień premiera Macedonii Północnej Hristijana Mickoskiego oraz ministra obrony Vlado Misajlovskiego. Przedstawiciele rządu macedońskiego podkreślali znaczenie współpracy w ramach NATO oraz konieczności utrzymania więzi transatlantyckich wobec zagrożeń geopolitycznych. Zwrócili uwagę na dążenie Macedonii Północnej do członkostwa w Unii Europejskiej. Podziękowali sojusznikom z NATO, w tym Polsce, którzy zaangażowali się w pomoc ofiarom tragicznego pożaru w Kocani w marcu br.
Przebieg posiedzenia Komisji Stałej zdominowała bieżąca sytuacja geopolityczna, trwająca w Ukrainie wojna oraz perspektywy współpracy transatlantyckiej i NATO w kontekście zmiany administracji amerykańskiej oraz zbliżającego się szczytu Szefów Państw i Rządów NATO w czerwcu br. w Hadze. Parlamentarzyści wysłuchali także wystąpienia online przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Ruslana Stefanczuka.
Parlamentarzyści ZP NATO podkreślili potrzebę dalszego wspierania Ukrainy i wywierania presji na Rosję, aby zakończyć działania wojenne. Podczas spotkania omówiono także projekt Deklaracji ZP NATO, w której wezwano szefów państw i rządów państw członkowskich NATO w perspektywie Szczytu w Hadze m.in. do przyjęcia nowego, ambitnego zobowiązania obronnego wykraczającego znacząco ponad 2 proc. PKB oraz trwałego wsparcia Ukrainy.
W ramach dwudniowych spotkań parlamentarzyści reprezentujący państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego odwiedzili bazę Sił Zbrojnych Macedonii Ilinden Barracks.
Komisja Stała jest najważniejszym organem ZP NATO, którego podstawową kompetencją jest zarządzenie pracą ZP NATO, w tym ustalanie terminów oraz agendy sesji plenarnych oraz przygotowywanie projektów aktów ZP NATO, w tym rezolucji i rekomendacji.
Podstawowymi obszarami zainteresowania ZP NATO są: wzmocnienie więzi między państwami członkowskimi NATO, w szczególności poprzez promowanie demokracji parlamentarnej oraz kontrola parlamentarna nad siłami zbrojnymi i polityką bezpieczeństwa.
Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie z przywołaniem nazwiska autora. Zezwolenie to nie dotyczy jedynie elementów odrębnie zastrzeżonych.