Wizyta Wicemarszałek Sejmu wraz z delegacją parlamentarną w Chicago

piątek, 9 maja 2025 10:00
Zdjęcie nr 4, fot. Kancelaria Sejmu

W dniach 1-5 maja br. wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska złożyła wizytę w Chicago w związku z udziałem w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W skład delegacji Sejmu weszły także posłanki Urszula Pasławska i Anna Wojciechowska oraz poseł Jarosław Krajewski.
Delegacja wzięła udział w uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki oraz w ceremonii podniesienia polskiej flagi na Daley Plaza w centrum Chicago. Przemawiając podczas uroczystości wicemarszałek Monika Wielichowska podkreślała rolę Polonii jako „ambasadora” Polski w Stanach Zjednoczonych i dziękowała za to, że mieszkający w USA Polacy i Amerykanie polskiego pochodzenia podtrzymują kulturę i tradycje Ojczyzny. Podkreślała także rolę strategicznego partnerstwa między Polską i USA, zachęcając do jego ciągłego wzmacniania. Przypominała ponadto, jak ważna dla zapewnienia globalnego pokoju jest kontynuacja wsparcia dla Ukrainy.
Przedstawiciele Sejmu uczestniczyli również w obchodach 65. rocznicy partnerstwa Warszawy i Chicago, zorganizowanych przez Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Chicago. W swoim wystąpieniu na początku wydarzenia wicemarszałek Wielichowska przypomniała, jak istotną rolę w ramach strategicznego polsko-amerykańskiego partnerstwa odgrywa współpraca gospodarcza. Podkreśliła, że ambicją Polski jest rozwijanie tej kooperacji m.in. w dziedzinie handlu, inwestycji, energetyki oraz badań i rozwoju, tak aby osiągnęła ona poziom zbliżony do tego, który charakteryzuje polsko-amerykańskie stosunki polityczne.
Kulminacją obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja była Parada 3 Maja, która w tym roku – już po raz 134. – przeszła przez centrum Chicago. Jest ona jednym z największych polonijnych wydarzeń na świecie. Tegoroczna parada odbyła się pod hasłem „1000-lecie Królestwa Polskiego”, upamiętniając 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski, Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. Parlamentarzyści mieli również okazję odbyć krótką rozmowę z burmistrzem Chicago, Brandonem Johnsonem, który także wziął udział w Paradzie.
Wicemarszałek Monika Wielichowska odbyła ponadto spotkanie z kongresmenką Delią Ramirez z Partii Demokratycznej, reprezentującą stan Illinois. Do tematów rozmowy należały m.in. kwestie współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym w kontekście wsparcia dla Ukrainy; rola Polonii w życiu społecznym i gospodarczym Chicago i stanu Illinois; polityka migracyjna; ochrona demokracji oraz wojna handlowa w kontekście nałożenia ceł i w efekcie podniesienia cen dla konsumentów. Wicemarszałek Sejmu zaprosiła kongresmenkę Ramirez do złożenia wizyty w Polsce.
W programie delegacji znalazła się również wizyta w Muzeum Polskim w Ameryce, najstarszej i największej etnicznej instytucji muzealnej w Stanach Zjednoczonych. Parlamentarzyści mieli okazję zobaczyć część bogatych zbiorów muzeum, zapoznać się z jego działalnością oraz porozmawiać z przedstawicielami władz muzeum o największych sukcesach, ale także wyzwaniach, jakie związane są z funkcjonowaniem placówki w USA.
Podczas spotkania z zarządem Związku Klubów Polskich w USA członkowie delegacji rozmawiali o działalności organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Jednym z największych wyzwań w tym obszarze jest przeciwdziałanie tzw. luce pokoleniowej poprzez zaangażowanie przedstawicieli młodego pokolenia. Delegacja podziękowała Prezes ZKP Łucji Mirowskiej-Kopeć oraz koordynatorowi Parady i wieloletniemu byłemu prezesowi ZKP Janowi Kopciowi za ich niestrudzone zaangażowanie na rzecz organizacji Parady oraz innych uroczystości upamiętniających ważne polskie święta i rocznice.
Delegacja spotkała się także z przedstawicielami Związku Harcerstwa Polskiego. Głównym tematem rozmów była wymiana doświadczeń w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego, które w 2027 r. odbędzie się w Polsce.