Wizyta Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu w Radzie Europy

poniedziałek, 24 marca 2025 17:00
Zdjęcie nr 1, fot.

W dniach 20-21 marca br. w Strasburgu w siedzibie Rady Europy odbyła się Europejska Konferencja Przewodniczących Parlamentów państw członkowskich Rady Europy oraz spotkanie Sekretarzy Generalnych parlamentów państw członkowskich Rady Europy. W spotkaniach wziął udział zastępca Szefa Kancelarii Sejmu Michał Deskur. Kluczowym tematem 50. Szczytu Przewodniczących była ochrona demokracji. W wystąpieniach podkreślano, że demokracja może być stara, ale nie może być staromodna oraz że należy przywrócić w Europie wiarę w niezbywalne wartości i zasady. Uczestnicy wrażali oczekiwanie szybkiego przeprowadzenia przez Radę Europy prac w sprawie nowego Paktu Demokratycznego, inicjatywy, która jest kontynuacją zobowiązań politycznych wyrażonych przez szefów państw i rządów podczas 4. Szczytu Rady Europy w 2023 roku w Reykjaviku.

Ponadto dyskutowano na temat zapewnienia wolności słowa w czasach polaryzacji i niepewności oraz przemocy wobec polityków. W tej części Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentu, Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałek Senatu RP przemawiając do uczestników jako prelegent, zaapelowała o obronę wolności słowa w związku z płynącymi zagrożeniami zarówno ze strony sił wewnętrznych w państwach członkowskich Rady Europy, jak i sił zewnętrznych. Wskazała na niebezpieczeństwa, jakie stwarzają autorytarne państwa rozpowszechniające dezinformację, a także „erozję prawdy w społeczeństwach demokratycznych”. Podkreślając potrzebę zdecydowanych działań przeciwko dezinformacji i przeciwko wywieraniu nacisków na dziennikarzy, przestrzegała, że „kłamstwa powtarzane tysiąc razy mogą wydawać się prawdą”.

Przestrzegała również przed rosnącą polaryzacją społeczeństw, napędzaną cyfrową cenzurą i zmanipulowanym dyskursem publicznym.

Podsumowując Europejską Konferencję Przewodniczących Parlamentów Przewodniczący państw członkowskich Rady Europy, Theodoros Rousopoulos, Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy powiedział, że „nasza jedność i solidarność są najsilniejszą obroną przed złośliwymi siłami zagranicznymi i krajowymi, których celem jest podważenie demokracji i pokoju”. Zaapelował do państw członkowskich Rady Europy o inwestowanie w edukację obywatelską, a do parlamentarzystów o szczególną odpowiedzialność i odegranie wiodącej roli w tym zakresie.

Podczas spotkania Sekretarzy Generalnych odbyła się dyskusja na temat zwiększenia wydajności i dostępności informacji parlamentarnych za pomocą sztucznej inteligencji. Parlamenty narodowe oraz Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy systematycznie wdrażają rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją min. narzędzia usprawniające procesy transkrypcji debat podczas sesji plenarnych, systemy wspierające procesy legislacyjne. Sekretarze Generalni byli zgodni co do konieczności wzmocnienia wymiany informacji na poziomie technicznym i eksperckim. Uczestnicy spotkania omówili również sprawozdanie z działalności Europejskiego Centrum Badań i Dokumentacji Parlamentarnej za lata 2023–2024 oraz priorytety i program Centrum na kolejne dwa lata.

Na marginesie Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów państw członkowskich Rady Europy i spotkania Sekretarzy Generalnych odbyło się oficjalne spotkanie Ministra Michała Deskura z Despiną Chatzivassiliou, Sekretarzem Generalnym ZPRE na temat praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji oraz wyznań stojących przed parlamentami w tym zakresie, w szczególności w kwestii usprawnienia procesów parlamentarnych, zapewnienia bezpieczeństwa i poufności danych. Podczas rozmowy Pan Minister M. Deskur przedstawił Sekretarz Generalnej ZPRE założenia projektu, uruchomionego na stronie sejmowej w dniu 31 października 2024 roku, w sprawie konsultacji społecznych wszystkich poselskich i obywatelskich projektów ustaw przed pierwszym czytaniem. Minister M. Deskur podkreślił znaczenie platformy w procesie legislacyjnym oraz możliwości zabrania głosu w ważnych sprawach przez każdego obywatela. Rozmowa dotyczyła również kwestii związanych z bieżącą agendą Zgromadzenia oraz udziałem polskiej delegacji w pracach Zgromadzenia. Na koniec spotkania Minister M. Deskur przedstawił  program parlamentarnego wymiaru polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i planowanych przez Sejm RP spotkań w Warszawie, w tym spotkania na temat sztucznej inteligencji.

Spotkania na szczeblu Przewodniczących Parlamentów państw członkowskich Rady Europy oraz na szczeblu Sekretarzy Generalnych organizowane są co dwa lata przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy we współpracy z państwami członkowskimi.