„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, kierując się fundamentalnymi zasadami demokracji i poszanowaniem praw człowieka oraz wolności obywatelskich, wyraża głębokie zaniepokojenie sytuacją polityczną na Białorusi. Sejm potępia brak przejrzystości i uczciwości podczas ostatnich wyborów prezydenckich, które nie spełniły międzynarodowych standardów demokratycznych, a ich wynik nie może być uznany za wiarygodne odzwierciedlenie woli politycznej Narodu Białoruskiego” – brzmi uchwała Sejmu, podjęta 4 kwietnia.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z oburzeniem przyjmuje decyzję o niedopuszczeniu przez władze białoruskie, z odpowiednim wyprzedzeniem, do obserwacji procesu wyborczego przez przedstawicieli Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, co dodatkowo podważyło jego rzetelność i przejrzystość” – podkreślono w przyjętym podczas 32. posiedzenia Izby dokumencie.
Posłowie wyrazili również stanowczy sprzeciw wobec działań ograniczających podstawowe prawa i wolności obywatelskie społeczeństwa białoruskiego, w tym represji wymierzonych w przedstawicieli opozycji, niezależnych dziennikarzy i organizacje społeczeństwa obywatelskiego, a także przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi, w tym więzionego od lat Andrzeja Poczobuta.
„Odpowiedzialnością za ten wieloletni kryzys demokracji, brak poszanowania praw człowieka i obywatela, ciągłe represje społeczeństwa białoruskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej obarcza także Federację Rosyjską, która w procesie wymuszonej integracji z państwem białoruskim faktycznie pozbawiła je suwerenności” – wskazano.
Sejm zaapelował do władz Białorusi o „natychmiastowe i bezwarunkowe zaprzestanie stosowania przemocy i prześladowań wobec wszystkich obywateli wyrażających swoje poglądy w sposób pokojowy oraz o uwolnienie i oczyszczenie z zarzutów wszystkich więźniów politycznych, w tym Andrzeja Poczobuta”.
Sejm w dokumencie poparł działania społeczności międzynarodowej, w tym Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych, zmierzające do ochrony praw obywateli Białorusi oraz monitorowania przestrzegania praw człowieka w tym kraju. Ponadto posłowie zaapelowali do Rady Ministrów o dalsze podejmowanie działań na rzecz wsparcia społeczeństwa białoruskiego oraz aktywne popieranie międzynarodowych sankcji wobec osób odpowiedzialnych na naruszanie praw człowieka.
Izba podkreśliła też potrzebę „prowadzenia skoordynowanych działań społeczności międzynarodowej na rzecz zapewnienia Białorusi przyszłości opartej na wolności, praworządności i poszanowaniu praw człowieka”.
„Sejm RP solidaryzuje się z mieszkańcami Białorusi, a także Białorusinami mieszkającymi poza granicami pragnącymi autentycznej niepodległości i suwerenności swojej Ojczyzny. Uznaje wolną i suwerenną Białoruś za kluczowy filar stabilności i bezpieczeństwa w regionie, a także popiera działalność białoruskich środowisk demokratycznych na uchodźstwie i ich dążenia do wolnej, demokratycznej Białorusi będącej częścią europejskiej rodziny” – zaakcentowano.