Parlamentarny wymiar prezydencji. Relacja z pierwszego dnia Konferencji Międzyparlamentarnej ds. WPZiB/WPBiO

poniedziałek, 24 marca 2025 18:00
Zdjęcie nr 2, fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

Po sesji otwierającej parlamentarzyści dyskutowali podczas trzech sesji tematycznych.

Sesję pierwszą pt. „Ochrona i bezpieczeństwo Unii Europejskiej. Zagrożenia hybrydowe jako zewnętrzny czynnik destabilizujący Europę” otworzył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych pos. Paweł Kowal. Przemówienie wygłosił minister spraw wewnętrznych administracji Tomasz Siemoniak. Polityk zaznaczył, że w czasie prezydencji w Radzie UE Polska postawiła sobie w obszarze spraw wewnętrznych 3 priorytety: walkę z nielegalną migracją, ochronę ludności oraz międzynarodową współpracę w walce z przestępczością.  

W nawiązaniu do pierwszego priorytetu minister Siemoniak zaznaczył, że Polska przeznaczyła 2,5 miliarda złotych na budowę zapory na wschodniej granicy oraz utrzymuje 11 tysięcy żołnierzy, funkcjonariuszy straży granicznej i policjantów.  - Trzeba robić wszystko, żeby zewnętrzne granice były szczelne, żeby nie przenikali nielegalni migranci, a nie na nowo tworzyć granice i kontrole graniczne między państwami członkowskimi – mówił szef MSWiA.

-Kwestia ochrony ludności jest kontynuacją myślenia zawartego w raporcie b. prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto. Ten temat nigdy nie był umieszczony w kontekście unijnych działań. Pracujemy nad tym, wraz z komisarzami, którzy w tych obszarach mają kompetencje, żeby sprawy ochrony ludności również stały się przedmiotem współpracy w ramach UE, a przede wszystkim, żeby efektem tej współpracy było stworzenie pewnych narzędzi finansowania do przedsięwzięć państw członkowskich – kontynuował Tomasz Siemoniak, omawiając priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE.

Trzecim priorytetem jest międzynarodowa współpraca w walce z przestępczością. - Te sprawy bardzo silnie się przenikają z kwestiami, które zaliczamy do obszarów bezpieczeństwa narodowego. Nielegalna migracja, presja hybrydowa na polską granicę to nie tylko działanie białoruskiego reżimu wspieranego przez Rosję, ale to też poważna przestępczość – powiedział minister Siemoniak.

Następnie głos zabrał były prezydent Finlandii Sauli Niinisto.  - Myśleliśmy sobie, że oto żyjemy w bardzo bezpiecznej Europie, gdzie bezpieczeństwo i pokój są rzeczami oczywistymi, o które nie trzeba walczyć. Teraz czas na zmianę tego podejścia, bo pokój i bezpieczeństwo są podstawą wszystkiego.  Czas, żeby się przebudzić nadszedł, a sygnał budzika jest wyraźny. Myślę, że usłyszeliśmy ten budzik, ale wciąż wielu obywateli Europy uważa: „bezpieczeństwo to nie moja sprawa”. Ta mentalność musi się zmienić – podsumował fiński polityk.

„Priorytety i aktualne wyzwania WPZiB/WPBiO w nowym cyklu instytucjonalnym. Budowa nowej architektury bezpieczeństwa Unii Europejskiej” – na te tematy debatowali parlamentarzyści podczas drugiej sesji poniedziałkowej konferencji. Współprowadzącymi sesji byli przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych sen. Grzegorz Schetyna oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego David McAllister. Przemówienie wygłosił zastępca Sekretarza Generalnego w Europejskiej Służbie Działań Zagranicznych Simon Mordue. - W tych trudnych czasach musimy przede wszystkim podkreślić wagę wszystkich sojuszy, ale i wagę multilateralizmu. Czas, żeby sprawy zacząć traktować poważnie i inwestować w europejską obronność. Przede wszystkim musimy wziąć odpowiedzialność za obronę i odstraszanie. Musimy stworzyć nowe podejście w Europie do kwestii bezpieczeństwa i obronności. Musimy inwestować, by wypełnić luki, musimy stworzyć silną bazę przemysłową w przemyśle obronnym – zaznaczył Simon Mordue.

Poniedziałkową Konferencję Międzyparlamentarną ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony zakończyła sesja „Pilna debata na aktualny temat: Przyszłość relacji transatlantyckich”. Debatę prowadził przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego David McAllister, a głównymi mówcami byli sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski oraz przewodnicząca Warsaw Security Forum Katarzyna Pisarska.
-Globalne konflikty, turbulencje gospodarcze wymagają wspólnej i skoordynowanej odpowiedzi. Dodatkowo, po obu stronach Atlantyku stoimy wobec nowych, niekonwencjonalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa, które pojawiły się niedawno lub nasiliły, takie jak cyberataki – mówił minister Bartoszewski.

Wiceszef MSZ podkreślił, że „partnerstwo transatlantyckie, jak każde inne partnerstwo, wymaga wysiłku obu stron, aby je wzmocnić i rozwijać”. - Europa, co jest rzeczą oczywistą, musi zwiększyć zdolności odstraszania, musi ponosić większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo i swoją obronność – zaznaczył.

Relacje transatlantyckie w swoim wystąpieniu omówiła również przewodnicząca Warsaw Security Forum.– Mimo, że jesteśmy na konferencji poświęconej UE gorąco państwa zachęcam: nie porzucajmy NATO. To już nie jest tylko amerykański projekt. Jest to kolektywna gwarancja bezpieczeństwa. Gwarancja dawana wszystkim państwom członkowskim z których większość to państwa europejskie – mówiła Katarzyna Pisarska.