Konferencja naukowa „Zasada niedyskryminacji dzieci i młodzieży w politykach publicznych, mediach cyfrowych, edukacji i zarządzaniu”

środa, 15 stycznia 2025 13:00
Zdjęcie nr 1, fot. Kancelaria Sejmu

W środę, 15 stycznia, w Sejmie zorganizowano konferencję naukową pt. „Zasada niedyskryminacji dzieci i młodzieży w politykach publicznych, mediach cyfrowych, edukacji i zarządzaniu”.

Wydarzenie, nawiązujące do 35-lecia Konwencji o Prawach Dziecka, jest okazją do rozmowy w gronie polityków, ekspertów i praktyków o dyskryminacji dzieci i młodzieży w takich obszarach jak stanowienie prawa i polityka społeczna, media cyfrowe, edukacja formalna, pozaformalna i nieformalna, zdrowie, zarządzanie instytucjami, organizacjami i przedsiębiorstwami.
- Spotykamy się w szczególnym momencie, w chwili bezprecedensowej skali krzywdzenia dzieci i zmian, jakie następują w naszym świecie, jeśli chodzi o rozwój technologii informacyjnej i mediów społecznościowych oraz wpływu na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – mówiła przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży posłanka Monika Rosa, otwierając wydarzenie. Jak podkreśliła, obecnie mamy do czynienia z epidemią języka nienawiści, dezinformacji, przemocy i seksualnego krzywdzenia, szczególnie w środowisku cyfrowym.  - Ta  konferencja stanowi także wprowadzenie do dyskusji nad przeciwdziałaniem mowie nienawiści. Wydaje się, że nie ma bardziej bezbronnej grupy niż dzieci i młodzież, jeśli chodzi o takie działania. Nie będzie to tylko kwestia ochrony karnej, ale musimy dążyć do edukacji równościowej, empatycznej i uczenia o realnych narzędziach radzenia sobie z mową nienawiści – zaznaczyła przewodnicząca.

Konferencja składa się 8 paneli dyskusyjnych. Wśród nich znalazły się m. in. „Dziecko jako podmiot polityk publicznych- między zasada dobra dziecka a zasadą ochrony rodziny”, a także „Ile kosztuje cierpienie dziecka wykorzystanego seksualnie-wnioski z badań PKDP służące zapobieganiu dyskryminacji”.

Organizatorami wydarzenia są: Uczelnia Korczaka, Katedra Komunikacji Społecznej i PR, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, Zakład Resocjalizacji, Kryminologii i Badań w obszarze Praw Człowieka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej we współpracy z Sejmową Komisją ds. Dzieci i Młodzieży oraz Państwową Komisją do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15.