Prezydium Sejmu podjęło stanowczą uchwałę dotyczącą posła Marcina Romanowskiego

piątek, 20 grudnia 2024 12:50
Zdjęcie nr 1, fot.

W piątek, 20 grudnia, w trzecim dniu 25. posiedzenia Sejmu X kadencji przed porannym blokiem głosowań zostało zwołane posiedzenie Prezydium Sejmu – organu Sejmu, w skład którego wchodzi Marszałek Sejmu oraz wicemarszałkowie. Przedmiotem obrad było omówienie w dyskusji sprawy posła Marcina Romanowskiego i podjęcie rozstrzygnięć w tej sprawie.

Po analizie sprawy Prezydium Sejmu podjęło uchwałę w sprawie wyrażenia opinii na temat wystąpienia przez posła Marcina Romanowskiego z wnioskiem o ochronę międzynarodową na Węgrzech, w której jednoznacznie potępiło postępowanie pana posła.

Zdaniem Prezydium Sejmu wyrażonym w uchwale poseł Marcin Romanowski w związku z wystąpieniem o objęcie go ochroną międzynarodową przez Węgry zadeklarował publicznie zamiar trwałego uchylania się od podstawowego obowiązku posła, jakim jest obecność na posiedzeniach Sejmu. Obowiązek ten wynika z art. 3 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz art. 7 Regulaminu Sejmu – przepisy te zobowiązują posłów do obecności i czynnego udziału w posiedzeniach Sejmu oraz organów Sejmu, do których zostali wybrani.

Prezydium Sejmu wezwało w uchwale wszystkie właściwe organy Sejmu i Szefa Kancelarii Sejmu do podjęcia działań mających na celu wyciągnięcie wobec posła Marcina Romanowskiego wszelkich prawnych i finansowych konsekwencji.

Uchwała zostanie przekazana niezwłocznie Marszałkowi Sejmu, Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, Komisji Etyki Poselskiej i Szefowi Kancelarii Sejmu.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej 25. posiedzenie Izby do sprawy odniósł się też Marszałek Sejmu. – Stała się rzecz absolutnie bez precedensu. Polski poseł i były wiceminister sprawiedliwości uciekł przez wymiarem sprawiedliwości na Węgry, poprosił o azyl polityczny, w ten sposób zdradzając własne państwo – podkreślił Szymon Hołownia. Jak dodał, z jego punktu widzenia jako Marszałka Sejmu działania posła Marcina Romanowskiego są równoznaczne z decyzją o trwałym uchylaniu się od wypełniania swojego mandatu poselskiego, dlatego też opowiedział się za uchwałą Prezydium Sejmu. – Skoro poseł Romanowski nie chce wypełniać swojego mandatu poselskiego, to oznacza że nie powinien pobierać uposażenia – wskazał marszałek.

- Formuła nieusprawiedliwiania nieobecności nie jest w tej sytuacji wystarczająca, ponieważ można nie usprawiedliwiać nieobecności posła na posiedzeniach – czy to plenarnych Sejmu, czy komisji – natomiast nie można nie usprawiedliwiać braku jego pracy w okręgu – zauważył Hołownia.

Marszałek Sejmu zapowiedział też wyjście z inicjatywą nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która pozwoli m.in. na wstrzymanie wypłaty uposażeń i diet parlamentarzystom, wobec których wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, także zanim dojdzie do faktycznego pozbawienia ich wolności.