grudzień
-
Dobiegł końca kolejny rok pracy Sejmu. Dorobek minionych dwunastu miesięcy to nie tylko ustawy i uchwały zmieniające prawo i wprowadzające nowe rozwiązania i przepisy. W 2024 r. Sejm otworzył się na obywatelki i obywateli w stopniu dotąd niespotykanym.
-
-
W piątek, 27 grudnia, marszałek Sejmu Szymon Hołownia wziął udział w centralnych obchodach 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość odbyła się w Poznaniu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.
-
Nie żyje Stanisław Rogowski, prawnik, nauczyciel akademicki, działacz społeczny.
-
27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Upamiętniamy w ten sposób zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919 i składamy hołd jego bohaterskim uczestnikom.
-
-
-
-
-
W piątek, 20 grudnia, w trzecim dniu 25. posiedzenia Sejmu X kadencji przed porannym blokiem głosowań zostało zwołane posiedzenie Prezydium Sejmu – organu Sejmu, w skład którego wchodzi Marszałek Sejmu oraz wicemarszałkowie. Przedmiotem obrad było omówienie w dyskusji sprawy posła Marcina Romanowskiego i podjęcie rozstrzygnięć w tej sprawie.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Bezpieczeństwo i relacje dwustronne były głównymi tematami spotkania marszałka Sejmu Szymona Hołowni z przewodniczącym Sejmu Republiki Litewskiej Sauliusem Skvernelisem. To pierwsza wizyta zagraniczna szefa litewskiego parlamentu po objęciu urzędu.
-
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z dziennikarzami, aby przedstawić tematy, którymi Izba zajmie się podczas rozpoczętego w środę, 18 grudnia, 25. posiedzenia.
-
15 grudnia zmarł Sławomir Marczewski, lekarz, samorządowiec.
-
11 grudnia zmarł Marek Żyliński, samorządowiec, urzędnik państwowy.
-
-
-
-
-
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze PRL wprowadziły na terenie całego kraju stan wojenny. Powstała samozwańcza Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, organ administrujący krajem poprzez wojsko, milicję i inne służby. Rozpoczęły się aresztowania i szykany przeciwników komunistycznej władzy. Na ulice polskich miast wyjechały czołgi, a wolność obywateli została brutalnie ograniczona. Zakończył się trwający od Sierpnia 1980 r. czas odzyskiwania przez społeczeństwo swobód obywatelskich i łagodzenia opresyjności komunistycznego reżimu, potocznie zwany „karnawałem Solidarności”. Zmilitaryzowano zakłady pracy, zdelegalizowano NSZZ „Solidarność”, zamknięto niemal wszystkie tytuły prasowe. Wprowadzenie stanu wojennego przez Wojciecha Jaruzelskiego było reakcją władzy komunistycznej na rosnący opór społeczny i dynamicznie rozwijający się ruch "Solidarności". Był to czas pełen strachu, niepewności i dramatycznych decyzji.
-
-