Projekt

 

 

 

USTAWA

z dnia ................................. 2007 r.

 

o zmianie ustawy – Kodeks karny

 

 

Art. 1

W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. 1997 nr 88, poz. 553 z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:

 

1)     w art. 135 uchyla się § 2;

2)     w art. 136 uchyla się § 3 i 4;

3)     art. 138 § 1 otrzymuje brzmienie:

„§ 1. Przepis art. 137 § 2 stosuje się, jeżeli państwo obce zapewnia wzajemność.”.

 

Art. 2

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

 

 

 

 


Uzasadnienie

 

                Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej korzysta ze szczególnej ochrony przed „publicznym znieważaniem”. Nie posiadają takiej premier, marszałkowie Sejmu i Senatu.

                W krajach demokratycznych lub dążących do demokracji nie karze się już za publiczne znieważenie głowy państwa, jak np. w USA, Wielkiej Brytanii, Republice Korei lub odchodzi się od szczególnej ochrony prawnej jak w nowych kodeksach karnych Rosji, Ukrainy, Chińskiej Republiki Ludowej. W Niemczech, Japonii ściganie za publiczne znieważenie głowy państwa uzależnione jest od wniosku urzędu prezydenckiego lub dworu cesarskiego. W innych europejskich krajach demokratycznych podobne regulacje w kodeksach karnych istnieją, ale nie są od kilkudziesięciu lat w praktyce stosowane.

                W Polsce praktyka ostatnich lat wykazała, że art. 135 § 2 nie chroni Prezydenta RP przed „publicznym znieważaniem”, przeciwnie często ośmiesza go. Zmusza prokuraturę do wszczynania postępowań w sprawach błahych ( np. głośny w mediach przypadek bezdomnego Huberta H. ) lub mieszczących się w obecnych normach polemiki politycznej sporach ( np. zarzut wobec byłego prezydenta Lecha Wałęsy ).

                Praktyka wskazuje, że art. 135 § 2 ma charakter cenzury politycznej, ogranicza wolność słowa i prawo obywateli do nieskrępowanego wyrażania poglądów politycznych. Ogranicza debatę publiczną.

                Prezydent RP powinien podlegać ochronie przed publicznym znieważaniem na zasadach określonych w art. 226 Kodeksu karnego.

                Proponowana nowelizacja Kodeksu karnego zakłada również usunięcie z  art. 136 § 3 i 4 dotyczących znieważania głów państw obcych i ich przedstawicieli, ponieważ ten artykuł ogranicza też wolność słowa i ekspresji poglądów politycznych. Chroni reprezentantów niedemokratycznych reżimów przed krytyką w mediach, na demonstracjach i wiecach.

                Projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, a także nie pociąga za sobą obciążeń budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.