Projekt

 

 

USTAWA

z dnia ………………..

 

o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych

 

Art. 1. W ustawie z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 190, poz. 1606) art. 42a otrzymuje brzmienie:

„Art. 42a.          Wydawanie dzienników urzędowych i skorowidzów do roczników tych dzienników w formie elektronicznej, a także udostępnianie dzienników urzędowych, zbiorów aktów prawa miejscowego ustanowionych przez powiat i zbiorów przepisów gminnych oraz ogłoszonych w nich aktów normatywnych i innych aktów prawnych przez środki komunikacji elektronicznej oraz informatyczne nośniki danych następuje od dnia 1 lipca 2006 r.”.

 

Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

 


 

UZASADNIENIE

 

Ustawą z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565) wprowadzono do ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 190, poz. 1606) obowiązek wydawania od dnia 1 stycznia 2006 r. dzienników urzędowych i skorowidzów do roczników tych dzienników w formie elektronicznej, a także udostępniania dzienników urzędowych, zbiorów aktów prawa miejscowego ustanowionych przez powiat i zbiorów przepisów gminnych oraz ogłoszonych w nich aktów normatywnych i innych aktów prawnych przez środki komunikacji elektronicznej oraz informatyczne nośniki danych.

Jednocześnie przewidziano obowiązek wydania aktów wykonawczych do ustawy  o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych:

1)       przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, określających:

a)        wymagania techniczne, jakim musi odpowiadać elektroniczna forma dzienników urzędowych,

b)        wymagania techniczne, jakim powinny odpowiadać środki komunikacji elektronicznej i informatyczne nośniki danych używane do udostępniania dzienników urzędowych, zbiorów aktów prawa miejscowego ustanowionych przez powiat i zbiorów przepisów gminnych albo zawartych w nich aktów normatywnych i innych aktów prawnych,

c)        wymagania techniczne dokumentów elektronicznych zawierających akty normatywne i akty prawne, doręczane do ogłoszenia.

2)       przez Prezesa Rady Ministrów – rozporządzenia w sprawie wysokości opłat za udostępnienie dzienników urzędowych, zbiorów aktów prawa miejscowego ustanowionych przez powiat i zbiorów przepisów gminnych oraz ogłoszonych w nich aktów normatywnych i innych aktów prawnych na informatycznych nośnikach danych, a także sposobu uiszczania tych opłat.

 

Zgodnie z treścią art. 64 pkt 4 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, upoważnienia ustawowe do wydania ww. rozporządzeń wejdą w życie z dniem 21 kwietnia 2006 r.

Ponieważ powyższe akty normatywne będą określać warunki wykonania obowiązku wydawania dzienników urzędowych, zbiorów aktów prawa miejscowego ustanowionych przez powiat i zbiorów przepisów gminnych oraz ogłoszonych w nich aktów normatywnych i innych aktów prawnych w formie elektronicznej, a także ich udostępniania, istnieje konieczność przesunięcia terminu, od którego omawiany obowiązek będzie realizowany do czasu, w którym możliwe będzie wydanie rozporządzeń ministra właściwego do spraw informatyzacji i Prezesa Rady Ministrów.

Proponowany termin (1 lipca 2006 r.) pozwoli również na ustalenie vacatio legis ww. aktów normatywnych, dającego możliwość przygotowania się organów wydających dzienniki urzędowe i zbiory przepisów do realizacji wskazywanych obowiązków.

 

 


OCENA SKUTKÓW REGULACJI

 

1.      Podmioty, na które oddziałuje projektowana regulacja

Ustawa oddziałuje bezpośrednio na podmioty wydające dzienniki urzędowe i zbiory przepisów prawa miejscowego ustanowionych przez powiat oraz zbiory przepisów gminnych.

Opóźni ona również możliwość dostępu obywateli do ww. dzienników i zbiorów przez środki komunikacji elektronicznej lub za pomocą informatycznych nośników danych.

2.      Konsultacje społeczne

Z uwagi na jego pilność, projekt nie był poddany konsultacjom społecznym.

3.      Wpływ na dochody i wydatki sektora finansów publicznych

Wejście w życie ustawy nie spowoduje dodatkowych wydatków z budżetu Państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

4.      Wpływ na rynek pracy, konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorstw oraz sytuację i rozwój regionów

Wejście w życie ustawy nie wpłynie na rynek pracy, konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorstw oraz sytuację i rozwój regionów.