Projekt

 

 

 

Ustawa

z dnia .................................. 2006 r.

 

o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

 

 

Art. 1

W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:

 

Art. 21 ust.1 pkt 20 otrzymuje brzmienie:

 „20) część przychodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca, w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 15,”

Art. 2

Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2006 r.  i wchodzi w życie 30 dni od dnia ogłoszenia.

 

 

 

 

 


 

Uzasadnienie

 

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy w szczególności osób otrzymujących świadczenia z tytułu stosunku pracy za granicą, którym umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania nie dają możliwości rozliczenia się z wypracowanego dochodu wyłącznie w kraju uzyskania tego dochodu.

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają, co prawda, na odliczanie części uzyskanego za granicą dochodu, jednak odliczenie jest ograniczone kwotowo do wysokości 30-krotności dziennej diety służbowej przysługującej pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży zagranicznej.

Projektowany przepis pozwoli na zwiększenie odliczenia do 30% diety dziennej za każdy dzień wykonywanej pracy, co oznacza, że będzie korzystne dla pracowników świadczących pracę za granicą w wymiarze powyżej 90 dni w ciągu roku podatkowego. Przyjęcie projektu nie rozwiąże w sposób ostateczny problemu, jakim jest nierównomierne opodatkowanie przychodów ze stosunku pracy osób pracujących za granicą, ten bowiem może być rozwiązany na mocy umów międzynarodowych, poprawi jednak w sposób istotny sytuację pracowników, którzy muszą rozliczać dochód osiągany ze stosunku pracy także w Polsce.

Należy spodziewać się, że wejście w życie przedmiotowego projektu nie spowoduje ubytków w dochodach budżetu państwa. Ponad 90% podatników, na których ciąży obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia pracy za granicą nie ma zamiaru rozliczać się z fiskusem. Wejście w życie projektowanego przepisu powinno spowodować zwiększenie skłonności do rozliczenia dochodów z pracy za granicą, a więc paradoksalnie, ustawa może przyczynić się do wzrostu dochodów budżetowych.

Ponadto, wejście w życie regulacji przyczyni się do już istotnego i narastającego problemu społecznego, jakim jest zamykanie Polakom drogi powrotu do Polski w związku z odpowiedzialnością karno-skarbową ciążącą na podatnikach nieregulujących  swoich zobowiązań skarbowych.

Wnioskodawcy wnoszą, aby ustawa obowiązywała od 1 stycznia 2006r. tak, aby działaniem ustawy objąć również dochody wypracowane w 2005 roku.

Regulacje zawarte w projekcie nie są objęte prawem Unii Europejskiej.