Projekt

 

 

 

Ustawa

 

z dnia ..............................

 

o zmianie ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników

 

 

Art. 1.   W ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. o związkach zawodowych rolników indywidualnych (Dz. U. Nr 20, poz. 106, z 1989 r. Nr 21, poz. 115 oraz z 1997 r. Nr 121, poz. 769) po art. 8 dodaje się art. 8a w brzmieniu:

„Art. 8a. 1.          Związki zawodowe rolników indywidualnych mogą przystępować do:

1)    międzynarodowych organizacji rolniczych,

2)    ponadnarodowych organizacji rolniczych repre­zen­tujących interesy zawodowe rolników indy­wi­dualnych wobec instytucji Unii Europejskiej.

2.     Koszty związane z uczestnictwem związków za­wodowych rolników indywidualnych w organi­zacjach, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są, w latach 2006 i 2007, dofinansowywane z budżetu państwa.

3.     Dofinansowania udziela się, na wniosek, związkom zawodowym rolników indywidualnych o ogólno­krajowym zakresie działania, będącym członkami organizacji, o których mowa w ust. 1 pkt 2, na podstawie umowy zawartej między związkiem a ministrem właściwym do spraw rolnictwa.

4.     Związek otrzymujący dofinansowanie jest obowią­zany prowadzić wyodrębnioną ewidencję księgową środków z tytułu dofinansowania oraz wydatków dokonanych z tych środków.

5.     W razie nieprowadzenia ewidencji, o której mowa w ust. 4, pobrane dofinansowanie podlega zwro­towi jak dofinansowanie wykorzystane niezgodnie z przez­na­czeniem.

6.     Rada Ministrów określi, w drodze rozporzą­dzenia:

1)    szczegółowy zakres i tryb udzielania oraz spo­sób rozliczania dofinansowania kosztów zwią­za­nych z uczestnictwem związków zawo­do­wych rolników indywidualnych w organizacjach, o których mowa w ust. 1 pkt 2,

2)    konieczne elementy umowy o udzielenie dofi­nansowania kosztów, o których mowa w ust. 2

–   mając na względzie zapewnienie prawidłowości i przej­rzystości wydatkowania środ­ków publicz­nych.”.

 

Art. 2.   W ustawie z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawo­dowych organizacjach rolników (Dz. U. Nr 32, poz. 217, z 1997 r. Nr 121, poz. 769 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) po art. 14 dodaje się art. 14a w brzmieniu:

„Art. 14a. 1.           Organizacje rolników mogą przystępować do:

1)    międzynarodowych organizacji rolniczych,

2)    ponadnarodowych organizacji rolniczych rep­re­zen­tujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Euro­pejskiej.

2.     Koszty związane z uczestnictwem organizacji rolników w organizacjach, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są, w latach 2006 i 2007, dofinansowywane z budżetu państwa.

3.     Dofinansowania udziela się, na wniosek, organi­zacjom rolników o ogólnokrajowym zakresie działania, będącym członkami organizacji, o któ­rych mowa w ust. 1 pkt 2, na podstawie umowy zawartej między organizacją a ministrem właś­ciwym do spraw rolnictwa.

4.     Organizacja otrzymująca dofinansowanie jest obowiązana prowadzić wyodrębnioną ewidencję księgową środków z tytułu dofinansowania oraz wydatków dokonanych z tych środków.

5.     W razie nieprowadzenia ewidencji, o której mowa w ust. 4, pobrane dofinansowanie podlega zwro­towi jak dofinansowanie wykorzystane nie­zgod­nie z przeznaczeniem.

6.     Rada Ministrów określi, w drodze rozporządze­nia:

1)    szczegółowy zakres i tryb udzielania oraz sposób rozliczania dofinansowania kosztów zwią­­zanych z uczestnictwem organizacji rolników w organi­zacjach, o których mowa w ust. 1 pkt 2,

2)    konieczne elementy umowy o udzielenie dofinansowania kosztów, o których mowa w ust. 2

– mając na względzie zapewnienie prawidłowości i  przej­rzystości wydatkowania środków publicz­nych.”.

 

Art. 3. 1.   W roku 2006 dofinansowania kosztów związanych z uczes­tnictwem społeczno-zawodowych organizacji rolników oraz związków zawo­dowych rolników indywidualnych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej dokonuje się z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

2.   W roku 2007 wysokość dofinansowania kosztów związanych z uczestnictwem społeczno-zawodowych organizacji rolników oraz związków zawodowych rolników indywidualnych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej określi ustawa budżetowa.

 

Art. 4.   Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

 

 

 

 

 


Uzasadnienie

 

Projekt ustawy zmieniającej ustawę o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz ustawę o społeczno-zawodowych organizacjach rolników ma na celu stworzenie możliwości przekazania środków budżetowych na pokrycie kosztów związanych z uczestnictwem polskich organizacji repre­zentujących interesy rolników indywidualnych na forum organizacji i organów Unii Europejskiej. 

Proponowane w projekcie ustawy rozwiązania umożliwiające dofinansowanie kosztów związanych z uczestnictwem polskich organizacji na forum organizacji i instytucji Unii Europejskiej mają charakter przejściowy i dotyczą roku 2006 i 2007. Trwają bowiem prace nad systemowym rozwiązaniem tej kwestii. Aktualnie przygotowywana jest nowelizacja ustawy o izbach rolniczych, która będzie regulowała w sposób kompleksowy zarówno mechanizmy wsparcia dla organizacji, jak również elementy współpracy między tymi organizacjami w zakresie prezentowania stanowisk dotyczących rolnictwa, rynków rolnych i rozwoju wsi na arenie międzynarodowej.

Reprezentacja interesów polskiego rolnictwa wyraża się przez przed­stawicielstwo polskich organizacji rolniczych w posiedzeniach statutowych organów COPA i COGECA, które odbywają się systematycznie co 1-2 miesiące oraz w 32 Grupach Branżowych. Utrzymanie reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej w strukturach związkowych i spółdzielczych Unii Europejskiej nakłada na stronę polską obowiązek uiszczenia narodowej składki członkowskiej, co bezpośrednio wynika z obowiązków statutowych.

Organizacje zawodowe producentów rolnych pełnią ważną rolę w kształtowaniu polityki rolnej Unii Europejskiej. Rolnicy w Unii Europejskiej są bardzo dobrze zorganizowani: zarówno w poszczególnych krajach, jak i na poziomie całej Unii Europejskiej. Organizacje zawodowe reprezentują rolników i bronią ich interesów w kontaktach z organami i instytucjami Unii Europejskiej oraz innymi organizacjami zawodowymi, ekonomicznymi i socjalnymi. Analizują problemy wiążące się z kształtowaniem i realizacją Wspólnej Polityki Rolnej oraz tworzeniem wspólnych rozwiązań w zakresie polityki rolnej na obszarze całej wspólnoty, a także negocjują z organami Unii Europejskiej istotne sprawy dotyczące rolnictwa i producentów rolnych.

COPA i COGECA należą do najważniejszych ekonomicznych grup interesu działających przy Komisji Europejskiej i prowadzących lobbing na rzecz rolnictwa i producentów rolnych w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Projekt zakłada, że środki finansowe na uczestnictwo związków zawodowych rolników indywidualnych i społeczno-zawodowych organizacji rolników będą pochodziły w roku 2006 z rezerwy ogólnej budżetu państwa, natomiast w roku 2007 zostaną ujęte w ustawie budżetowej, w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw rolnictwa.

Dofinansowanie będzie udzielane związkom zawodowym rolników indy­widualnych i społeczno-zawodowym organizacjom rolników o ogólnopolskim zakresie działania, będących członkami ponadnarodowych organizacji rol­niczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej, na ich wniosek, na podstawie umowy zawartej między związkiem lub organizacją a ministrem właściwym do spraw rolnictwa. Szczegółowy zakres i tryb udzielania oraz sposób rozliczania dofinansowania, a  także  konieczne elementy tej umowy, określi Rada Ministrów w drodze roz­po­­rządzenia.

Związki zawodowe rolników indywidualnych i społeczno-zawodowe organizacje rolników dotychczas nie korzystały z dotacji z budżetu państwa.

Projekt podlegał uzgodnieniom międzyresortowym. Uwagi zgłosiła: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Rządowe Centrum Legislacji, Ministerstwo Finansów. Uwagi KPRM dotyczyły Oceny skutków regulacji i zostały uwzględnione; uwagi RCL – poza jedną o charakterze merytorycznym – zostały przyjęte. Celem projektowanej ustawy jest bowiem dofinansowanie z budżetu państwa kosztów związanych z uczestnictwem związków zawodowych rolników indywidualnych i organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej, a nie wyłącznie kosztów wynikających z wysokości obowiązkowych składek na rzecz tych organizacji.

Projekt ustawy nie jest objęty prawem Unii Europejskiej.

Stosownie do art. 5 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414) niniejszy projekt został zamieszczony na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  W trybie art. 7 wymienionej ustawy żaden podmiot nie zgłosił zainteresowania pracami nad projektem ustawy.

 

 

 


Ocena skutków regulacji

 

1.     Podmioty, na które oddziałuje projektowana regulacja

Zakres regulacji projektowanej ustawy dotyczy związków zawodowych rolników indywidualnych oraz społeczno-zawodowych organizacji rolników. Z dofinansowania będą mogły skorzystać wszystkie związki zawodowe rolników indywidualnych i społeczno-zawodowe organizacje rolników o ogól­no­krajowym zasięgu działania, zarówno te, które aktualnie są członkami COPA lub COGECA, jak również te, które po złożeniu wniosku zostaną przyjęte w poczet członków.

2.     Konsultacje społeczne

Projekt ustawy jest odpowiedzią na postulaty związków zawodowych rolników indywidualnych. Został on skierowany do konsultacji społecznych z następującymi rolniczymi związkami zawodowymi i organizacjami spo­łecznymi:

1)      Krajowa Rada Izb Rolniczych;

2)      Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych;

3)      NSZZ RI „Solidarność”;

4)      Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników;

5)      Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych;

6)      Związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona”;

7)       Związek Zawodowy Rolników „Ojczyzna”;

8)      Krajowa Rada Spółdzielcza;

9)      Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych;

10)        Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej  „Solidarni”.

W wyniku konsultacji społecznych uwagi zgłosiły:

–      Krajowa Rada Spółdzielcza,

–      Krajowa Rada Izb Rolniczych,

–      Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników,

–      Związek Zawodowy Rolników „Ojczyzna”,

–      Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.

Wszystkie ww. organizacje z aprobatą odniosły się do projektowanej ustawy.

Zgłoszone uwagi dotyczyły rozszerzenia podmiotów, które mogą korzystać z możliwości finansowania z budżetu państwa. Ze względu na cel projek­towanej ustawy uwag nie przyjęto. Ponadto uwaga dotyczyła określenia sposobu przekazywania środków finansowych na pokrycie składek człon­kowskich. Kwestię tę będzie regulowało rozporządzenie Rady Ministrów określające warunki i tryb udzielania oraz sposób rozliczania dofinan­sowania kosztów związanych z uczestnictwem związków zawodowych rolników indywidualnych i organizacji rolników w organizacjach repre­zentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej

3.     Wpływ regulacji na budżet państwa

Wykonanie ustawy będzie miało wpływ na budżet państwa. Szacuje się, że skutki z tego tytułu będą wynosiły ok. 2-3 miliony złotych w skali roku, z czego ok. 50 % środków planuje się przeznaczyć na pokrycie składek członkowskich związanych z uczestnictwem związków zawodowych rol­ników indywidualnych i organizacji rolników w organizacjach repre­zentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej. Środki finansowe na uczestnictwo związków zawodowych rolników indywidualnych i społeczno-zawodowych organizacji rolników będą pochodziły w roku 2006 z rezerwy ogólnej budżetu państwa, natomiast w roku 2007 zostaną ujęte w ustawie budżetowej, w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw rolnictwa.

Struktura przewidywanego dofinansowania:

–      pokrycie składki członkowskiej,

–      sporządzanie analiz i ekspertyz dotyczących poszczególnych gałęzi produkcji rolnej,

–      przygotowywanie i uzgadnianie stanowisk dotyczących rolnictwa, rynków rolnych i rozwoju wsi,

–      prezentowanie przygotowanych stanowisk na forum międzynarodowych organizacji reprezentujących interesy zawodowe rolników indywi­dual­nych wobec instytucji Unii Europejskiej,

–      stała współpraca z międzynarodowymi organizacjami reprezentującymi rolników.

4.     Wpływ na rynek pracy

Projektowana ustawa nie będzie miała wpływu na rynek pracy. 

5.     Wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw

Projektowana ustawa nie będzie miała bezpośredniego wpływu na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość.

6.     Wpływ na sytuację i rozwój regionalny

Projektowana ustawa będzie miała pośredni wpływ na sytuację w rolnictwie oraz wyrównywanie szans regionów.