Projekt
Ustawa
z dnia …………………………
o zmianie ustawy o rachunkowości
Art. 1.
W ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) w art. 2 w ust. 1 pkt 2 oraz w ust. 2 kwotę 800.000 euro zastępuje się kwotą 1.200.000 euro.
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Uzasadnienie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości ma na celu zniesienie barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej dla małych i średnich przedsiębiorców poprzez podniesienie wysokości progu przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych, po przekroczeniu którego osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mają obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości.
Zgodnie z obecnie obowiązującym przepisem art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, jeżeli przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły u osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro, to podmioty te mają obowiązek stosowania przepisów ustawy o rachunkowości, a więc obowiązek prowadzenia tzw. pełnej rachunkowości w formie ksiąg rachunkowych. Stosownie natomiast do treści art. 3 ust. 3 powołanej wyżej ustawy, wielkości wyrażone w euro przelicza się na walutę polską po średnim kursie ustalonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy.
Ciągły spadek wartości euro w stosunku do złotego w ubiegłym roku spowodował, iż wiele małych i średnich przedsiębiorców może przekroczyć limit 800.000 euro i tym samym utracić prawo prowadzenia tzw. uproszczonej rachunkowości w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Tym samym osiągając niższe obroty niż w roku ubiegłym, wielu przedsiębiorców stanie przed koniecznością założenia i prowadzenia ksiąg rachunkowych, co znacznie zwiększy koszty prowadzenia działalności.
Powyższa sytuacja powoduje postulowaną przez przedsiębiorców konieczność podwyższenia ustawowego progu przychodów z kwoty 800.000 euro na kwotę 1.200.000 euro. Zmiana ta jest uzasadniona wprowadzaniem ułatwień w zakresie wykonywania działalności gospodarczej i ma na celu zmniejszenie obciążeń związanych z dokumentowaniem transakcji gospodarczych oraz uniknięcie dodatkowych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Projekt nie jest objęty prawem Unii Europejskiej.
Projektowana ustawa nie wymaga przedłożenia właściwym instytucjom i organom Unii Europejskiej lub Europejskiemu Bankowi Centralnemu w celu uzyskania opinii, dokonania konsultacji albo uzgodnienia.
Projektowana ustawa nie powoduje skutków dla budżetu.