Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu

 

 

 

USTAWA

z dnia 8 czerwca 2006 r.

 

o zmianie ustawy o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji

i Modernizacji Rolnictwa

 

 

Art. 1.

W ustawie z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 264, z późn. zm.[1])) wprowadza się następujące zmiany:

1)   w art. 3 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

„5.     Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres i kierunki działań w ramach zadań wyszczególnionych w ust. 1 oraz sposoby ich realizacji, mając na względzie priorytety polityki państwa w za­kresie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych oraz efektywne wykorzystanie środków finansowych.”; 

2)   w art. 3a w ust. 5 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

„2)     szczegółowy sposób i tryb sprawowania nadzoru, o  którym mowa w ust. 3, a w szczególności przepro­wa­dzania kontroli finansowej Agencji w zakresie gospoda­rowania środkami pochodzącymi z funduszy Unii Euro­pejskiej oraz krajowymi środkami publicznymi prze­znaczonymi na współfinansowanie zadań Agencji, mając na względzie zapewnienie prawidłowego i efek­tyw­­nego wykorzystania środków finansowych.”;

3)   art. 3g otrzymuje brzmienie:

„Art. 3g. 1.         Agencja udziela producentom rolnym, w rozu­mieniu przepisów o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych, dopłat do upraw roślin  wykorzystywanych na cele energetyczne, zwa­nych dalej „dopłatami”.

2.   Warunkiem uzyskania dopłat jest posiadanie przez producenta rolnego działek rolnych, na których jest prowadzona uprawa roślin wyko­rzystywanych na cele energetyczne, o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha, przy czym za działkę rolną uważa się zwarty obszar gruntu rolnego, na którym jest prowadzona jedna uprawa, o powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha, wchodzący w skład gospodarstwa rolnego.

3.   Wysokość dopłat w danym roku kalen­da­rzo­wym ustala się jako iloczyn deklarowanej przez producenta rolnego powierzchni upraw roślin  wykorzystywanych na cele energetyczne i sta­wek dopłat do 1 ha powierzchni takich upraw.

4.   Rada Ministrów określi, w drodze rozpo­rzą­dzenia, rodzaje roślin wykorzystywanych na cele energetyczne objęte dopłatami, o których mowa w ust. 1, uwzględniając możliwość wy­korzystania tych roślin na cele energetyczne.

5. Rada Ministrów określa corocznie, w drodze rozporządzenia, stawki dopłat do 1 ha po­wierzchni upraw roślin wykorzystywanych na cele energetyczne, uwzględniając rodzaje i  ogólną powierzchnię upraw tych roślin oraz założenia do ustawy budżetowej na dany rok.”;

4)   w art. 3i w ust. 10 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

„3)     określi szczegółowe warunki i tryb udzielania dopłat, o  których mowa w art. 3g ust. 1, oraz procentowy wskaźnik kontroli producentów rolnych prowadzących uprawy roślin  wykorzystywanych na cele energe­tyczne, mając na względzie zapewnienie prawidłowej realizacji pomocy finansowej;”;

5)   po art. 3i dodaje się art. 3j w brzmieniu:

„Art. 3j. 1. Agencja udziela pomocy finansowej na przy­gotowanie wniosku o rejestrację nazw po­chodzenia, oznaczeń geograficznych lub nazw specyficznego charakteru produktów rolnych lub środków spożywczych, zwanej dalej „po­mocą finansową na przygotowanie wniosku o rejestrację nazw i oznaczeń geograficznych”.

2.   O pomoc finansową na przygotowanie wniosku o rejestrację nazw i oznaczeń geograficznych mogą ubiegać się wnioskodawcy w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o  rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń pro­duktów rolnych i środków spożywczych oraz o  produktach tradycyjnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 10, poz. 68) będący małymi lub średnimi przedsiębiorstwami w rozumieniu art. 2 lit. b rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przed­siębiorstw (Dz.Urz. WE L 10 z 13.01.2001, str. 33, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wy­danie specjalne rozdz. 8, t. 2, str. 141, z późn. zm.).

3.   W ramach pomocy finansowej  na przygoto­wanie wniosku o rejestrację nazw i oznaczeń geograficznych mogą być finansowane wydatki poniesione na uzyskanie informacji niezbęd­nych do przygotowania wniosku o rejestrację nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych lub nazw specyficznego charakteru produktów rolnych lub środków spożywczych w zakresie:

1)   tradycyjnego charakteru produktu, pocho­dzenia i historii produktu rolnego lub środka spożywczego lub 

2)   związku produktu rolnego lub środka spożywczego z regionem pochodzenia, w szcze­gólności wytyczenia obszaru geo­gra­­ficz­nego, badań laboratoryjnych, badań poziomu rozpoznawalności i renomy pro­duktu, lub

3)   metody produkcji oraz opisu produktu rol­nego lub środka spożywczego, lub

4)   oznakowania produktu oraz dowodu pocho­dzenia.

4.   Pomoc finansowa na przygotowanie wniosku o rejestrację nazw i oznaczeń geograficznych jest udzielana w wysokości 100% poniesionych wydatków, o których mowa w ust. 3, nie więcej  jednak niż 10 000 zł.

5.   Wniosek o pomoc finansową na przygotowanie wniosku o rejestrację nazw i oznaczeń geo­graficznych składa się w oddziale regionalnym Agencji  właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy, na formularzu udostępnionym przez Agencję.

6.   Wniosek o pomoc finansową na przygotowanie wniosku o rejestrację nazw i oznaczeń geo­graficznych zawiera:

1)   imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i  adres albo nazwę, siedzibę i adres wnios­ko­dawcy;

2)   wysokość wnioskowanej pomocy finanso­wej;

3)   specyfikację poniesionych wydatków, z uwzględ­nieniem zakresu, o którym mowa w  ust. 3;

4)   numer rachunku bankowego, na który ma być przekazana pomoc finansowa.

7.   Do wniosku o pomoc finansową na przy­go­towanie wniosku o rejestrację nazw i ozna­czeń geograficznych dołącza się:

1)   decyzję ministra właściwego do spraw rynków rolnych, o której mowa w art. 19 ust. 1 pkt 1 lub art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy z  dnia 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i  ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o pro­duktach tradycyjnych;

2)   dokumenty potwierdzające poniesione wy­datki przez wnioskodawcę;

3)   oświadczenie o wykorzystaniu do przygo­towania wniosku o rejestrację nazw po­chodzenia, oznaczeń geograficznych lub nazw specyficznego charakteru produktów rolnych lub środków spożywczych infor­macji, o których mowa w ust. 3.

8.   Pomoc finansową na przygotowanie wniosku o rejestrację nazw i oznaczeń geograficznych przyznaje, w drodze decyzji, Prezes Agencji.

9.   Pomoc finansowa jest realizowana w formie bezgotówkowej.”;

6)   w art. 10b ust. 6 otrzymuje brzmienie:

„6. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy tryb sprzedaży wierzytelności Agencji, mając na względzie prawidłowe gospodarowanie  środkami finansowymi.”. 

 

Art. 2.

1. Za wydatki, o których mowa w art. 3j ust. 3 ustawy wymienionej w  art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, uznaje się tylko wydatki poniesione po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.

2. Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podsta­wie art. 3 ust. 5, art. 3a ust. 5 pkt 2, art. 3i ust. 10 pkt 3 i art. 10b ust. 6 ustawy wymienionej w art. 1 zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 5, art. 3a ust. 5 pkt 2, art. 3i ust. 10 pkt 3 i art. 10b ust. 6  ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

 

Art. 3.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

 

 

MARSZAŁEK SEJMU

 

 

/-/ Marek Jurek



[1]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 132, poz. 1110, Nr 150, poz. 1259, Nr 163, poz. 1362 i Nr 184, poz. 1539.