Projekt
USTAWA
z dnia ..................... 2009r.
o zmianie ustawy prawo o szkolnictwie wyższym
Art. 1.
W ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2005r. Nr 164, poz. 1365) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 54 :
a) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„1a. Publiczne uczelnie zawodowe, w których kształci się łącznie więcej niż połowa ogólnej liczby studentów studiujących w publicznych uczelniach zawodowych, mogą utworzyć Konferencję Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych.”
b) ust. 3 – 6 otrzymują brzmienie:
„3. Do konferencji rektorów, o których mowa w ust. 1 - 2, stosuje się odpowiednio przepisy art. 10 ust. 1 i 2, art. 11, art. 25, art. 28 i art. 29 oraz art. 33-39 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855, z 2003 r. Nr 96, poz. 874 oraz z 2004 r. Nr 102, poz. 1055), z zachowaniem przepisów niniejszej ustawy.
4. Organem nadzorującym konferencje rektorów, o których mowa w ust. 1 - 2, jest minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.
5. Statuty konferencji rektorów, o których mowa w ust. 1 - 2, określają w szczególności zasady członkostwa zwykłego oraz członkostwa stowarzyszonego - indywidualnego i zbiorowego, a także kryteria reprezentacji uczelni członkowskich różnych typów w organach konferencji.
6. Kadencja organów konferencji rektorów, o których mowa w ust. 1 - 2, jest zgodna z kadencją organów uczelni publicznych.”;
2) w art. 55 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1. Konferencje rektorów, o których mowa w art. 54 ust. 1 - 2, działają na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego, nauki i kultury, a w szczególności:
1) występują do organów władzy publicznej w istotnych sprawach szkolnictwa wyższego, nauki i kultury oraz w żywotnych sprawach środowiska akademickiego;
2) wyrażają z własnej inicjatywy opinie i przedstawiają wnioski w sprawach dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i kultury.
2. Organy władzy publicznej zasięgają opinii konferencji rektorów, o których mowa w art. 54 ust. 1 - 2, w sprawach:
1) zasad działania i kierunków rozwoju szkolnictwa wyższego, systemu badań naukowych, kształcenia i pomocy materialnej dla studentów i doktorantów, zarządzania uczelniami, kształcenia kadr i polityki naukowej oraz bazy materialnej szkół wyższych;
2) projektu budżetu państwa w części dotyczącej szkolnictwa wyższego;
3) projektów aktów prawnych dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i kultury, a także promocji nauki polskiej za granicą;
4) rozwiązań w systemie oświaty mających znaczenie dla szkół wyższych.”;
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Uzasadnienie
W obecnym stanie prawnym tj. w art. 54 ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym” brak jest trzeciej konferencji – Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (KRePSZ). Państwowe wyższe szkoły zawodowe, prowadzące studia pierwszego stopnia, mają formalne związki, w odniesieniu do systemu kształcenia, z większością szkół niepublicznych. Z drugiej jednak strony, biorąc pod uwagę aspekt własnościowy oraz rodzaj finansowania, są bliskie uczelniom akademickim. Już na tym polu rodzi się wątpliwość jednoznacznego zaklasyfikowania państwowych wyższych szkół zawodowych do grona uczelni reprezentowanych przez KRZaSP (35 aktualnie funkcjonujących państwowych wyższych szkół zawodowych). Ten argument zaważył na decyzji rektorów państwowych wyższych szkół zawodowych o utrzymaniu odrębności Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych i zarejestrowaniu jej jako stowarzyszenia w oparciu o obowiązujące w tej mierze przepisy prawne. Na mocy Statutu KRASP, daje to możliwość państwowym wyższym szkołom zawodowym uczestniczenia w obradach KRASP na prawach członka stowarzyszonego, a więc tylko z głosem doradczym.
Biorąc powyższe pod uwagę posłowie wnioskodawcy proponują uregulowanie przedstawionej sytuacji i wprowadzenie zmiany w art. 54 ustawy zmienianej, w brzmieniu „1a. Publiczne uczelnie zawodowe, w których kształci się łącznie więcej niż połowa ogólnej liczby studentów studiujących w publicznych uczelniach zawodowych, mogą utworzyć Konferencję Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych.”.Takie przedstawienie sytuacji pozwoli należycie umiejscowić w strukturze reprezentacji wyższych uczelni - reprezentację Publicznych Szkół Zawodowych. Równocześnie informujemy, iż pozostałe propozycje są konsekwencją wprowadzenia ust. 1a.
Niniejszy projekt nie spowoduje dla budżetu państwa, ani samorządów skutków finansowych, ani społecznych. Równocześnie oświadczamy, iż zagadnienia objęte niniejszym projektem są zgodne z prawem Unii Europejskiej.