Ustawa nieuchwalona ponownie po wecie Prezydenta

 

 

 

USTAWA

z dnia 17 października 2008 r.

 

o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw[1])

 

 

Art. 1.

W ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.[2])) wprowadza się następujące zmiany:

1)   po art. 25a dodaje się art. 25b w brzmieniu:

„Art. 25b. Przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury nie uwzględnia się zwiększenia składek na ubezpieczenie emerytalne, o którym mowa w art. 63b ust. 3, oraz kwot zwiększeń uzyskanych w wyniku waloryzacji kwartalnej, o której mowa w art. 25a, przeprowadzonej w celu ustalenia podstawy obliczenia renty z tytułu niezdolności do pracy.”;

2)   w art. 62 w ust. 1 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

       „Renta dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy, urodzonej przed dniem 1 stycznia 1949 r., wynosi:”;

3)   po art. 63 dodaje się art. 63a-63c w brzmieniu:

„Art. 63a. 1. Renta dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy, urodzonej po dniu 31 grudnia 1948 r., stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia renty z tytułu niezdolności do pracy, ustalonej zgodnie z art. 63b i art. 63c, przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat.

2.  Renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy wynosi 75 % renty dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy.

3. Tablice trwania życia, o których mowa w art. 26 ust. 4, są podstawą przyznawania rent z tytułu niezdolności do pracy na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego.

Art. 63b. 1. Podstawę obliczenia renty z tytułu niezdolności do pracy, o której mowa w art. 63a, stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewi­den­cjo­no­wanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata renty, oraz zwa­loryzowanego kapitału początkowego określo­nego w art. 173-175.

2.  Waloryzację składek przeprowadza się na zasadach określonych w art. 25 ust. 3-12 i art. 25a.

3.  Jeżeli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, przy ustalaniu podstawy obliczenia renty składki na ubez­pieczenie emerytalne zewidencjonowane na jego koncie w niepełnej wysokości zwiększa się, mnożąc przez wskaźnik korygujący 19,52/12,22, stanowiący stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego.

Art. 63c. 1. Jeżeli przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy uwzględniono okresy ubezpieczenia społecznego rolników wymie­nione w art. 10 ust. 1 pkt 1, podstawę oblicze­nia tej renty, ustaloną zgodnie z art. 63b, zwiększa się o przeciętną miesięczną kwotę składki, obliczoną zgodnie z ust. 5, za każdy pełny miesiąc tych okresów przyjęty do usta­lenia prawa do renty.

2.  Jeżeli przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy z zastosowaniem posta­no­wień umów międzynarodowych uwzględ­niono okresy ubezpieczenia za granicą, o których mowa w art. 8, podstawę obliczenia tej renty, ustaloną zgodnie z art. 63b, zwiększa się o przeciętną miesięczną kwotę składki, obliczoną zgodnie z ust. 5, za każdy pełny miesiąc okresów ubezpieczenia za granicą.

3.  Jeżeli wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy zgłosiła osoba w wieku poniżej 60 lat, która nie posiada pełnych 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, podstawę obliczenia renty, ustaloną zgodnie z art. 63b, zwiększa się o przeciętną miesięczną kwotę składki, obliczoną zgodnie z ust. 5, za każdy pełny miesiąc okresu brakującego do pełnych 30 lat, przypadającego od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby 60 lat, z zastrzeżeniem art. 108b.

4.  W celu ustalenia, czy podstawa obliczenia renty z tytułu niezdolności do pracy podlega zwiększeniu, o którym mowa w ust. 3, sumuje się okresy:

1)   składkowe, o których mowa w art. 6;

2)   nieskładkowe, o których mowa w art. 7, w wymiarze nie większym niż określony w art. 5 ust. 2;

3)   ubezpieczenia społecznego rolników wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 1, uwzględ­nione przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy;

4)   ubezpieczenia za granicą, o których mowa w art. 8.

5.  Przeciętną miesięczną kwotę składki stanowi kwota uzyskana przez podzielenie kwoty podstawy obliczenia renty z tytułu niezdolności do pracy, ustalonej zgodnie z art. 63b, przez wyrażony w miesiącach staż ubezpieczeniowy rencisty.

6.  Staż ubezpieczeniowy rencisty, o którym mowa w ust. 5, stanowią:

1)   przypadające przed dniem 1 stycznia 1999 r., przyjęte do ustalenia kapitału początkowego, okresy:

a)   składkowe, o których mowa w art. 6,

b)   nieskładkowe, o których mowa w art. 7 pkt 5,

c)   nieskładkowe, o których mowa w art. 7 pkt 1-4 i 6-12, w wymiarze nie większym niż określony w art. 5 ust. 2;

2)   okresy ubezpieczenia przypadające od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia zgłoszenia wniosku o rentę.”;

4)   w art. 73:

a)   ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Za kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, uważa się kwotę emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.”,

b)   po ust. 2 dodaje się ust. 2a i 2b w brzmieniu:

„2a. Przy ustalaniu kwoty emerytury, która przysługiwałaby zmarłemu będącemu członkiem otwartego funduszu emerytalnego, składki emerytalne przyjęte do podstawy jej obliczenia zwiększa się wskaźnikiem korygującym, o którym mowa w art. 63b ust. 3.

2b. Przepisu ust. 2a nie stosuje się, jeżeli emeryturę przyznano z urzędu w wysokości równej kwocie renty z tytułu niezdolności do pracy, obliczonej na zasadach określonych w art. 63a.”;

5)   w art. 103:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1.   Prawo do emerytury i renty rodzinnej ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniej­szeniu na zasadach określonych w art. 104-106.”,

b)   po ust. 2a dodaje się ust. 2b w brzmieniu:

„2b. Przepisu ust. 1 nie stosuje się również do osób niezdolnych do pracy pobierających renty rodzinne.";

6)   w art. 104:

a)   ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1.   Prawo do emerytury lub renty rodzinnej ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpie­czenia społecznego, o której mowa w ust. 2, oraz z tytułu służby wymienionej w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6.”,

b)   ust. 7 otrzymuje brzmienie:

„7. Prawo do emerytury i renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.”,

c)   w ust. 8:

-     pkt 1 otrzymuje brzmienie:

„1)    24 % kwoty bazowej obowiązującej przy ostatniej waloryzacji w 1998 r. – dla emerytury;”,

-     uchyla się pkt 2;

7)   po art. 108 dodaje się art. 108a i art. 108b w brzmieniu:

„Art. 108a. 1. Jeżeli po dniu, od którego przyznano rentę z tytułu niezdolności do pracy określoną w art. 63a, rencista podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wysokość świad­czenia ustala się ponownie w sposób okreś­lony w ust. 2.

2.  Renty obliczone zgodnie z art. 63a powiększa się o kwotę wynikającą z podzielenia składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do renty i zwaloryzowanych zgodnie z art. 25 przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia, ustalone dla osób w wieku 60 lat w dniu złożenia wniosku o przeliczenie wysokości renty.

3. Jeżeli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, składki na ubezpie­czenie emerytalne zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego zwiększa się, mnożąc je przez wskaźnik korygujący, o którym mowa w art. 63b ust. 3.

4.  Przy ponownym ustalaniu wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy stosuje się odpowiednio przepisy art. 108 ust. 3-5.

Art. 108b. 1. Jeżeli po dniu, od którego przyznano rentę z tytułu niezdolności do pracy, rencista podlegał ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ponownie ustala się kwotę zwiększenia, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 4 i art. 63c ust. 2.

2. Jeżeli w wyniku ponownego ustalenia kwoty zwiększenia podstawy obliczenia renty, o której mowa w art. 63c ust. 2, dokonanego w związku z ponownym ustaleniem wysokości renty w sposób określony w art. 108a, kwota świadczenia uległa obniżeniu, przysługuje ono w dotychczasowej wysokości.”;

8)   w art. 120 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

„2.     Organ rentowy przyznaje zainteresowanemu świadczenia, o których mowa w ust. 1, również wtedy, gdy składki należne za okres, z którego ustalono podstawę obliczenia emerytury określonej w art. 26 lub renty z tytułu niezdolności do pracy określonej w art. 63a, zostały zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego w terminie uniemożliwiającym ich uwzględnienie w podstawie obliczenia świadczenia w dniu wydania decyzji w sprawie prawa do świadczenia i ustalenia jego wysokości po raz pierwszy.”;

9)   po art. 183a dodaje się art. 183b w brzmieniu:

„Art. 183b. 1. Renta z tytułu niezdolności do pracy przyznana na wniosek osoby ubezpieczonej urodzonej po dniu 31 grudnia 1948 r., zgłoszony w roku kalendarzowym 2009, wynosi:

1)   80 % renty obliczonej na podstawie art. 62 oraz

2)   20 % renty obliczonej na podstawie art. 63a.

2.  Renta z tytułu niezdolności do pracy przyznana na wniosek osoby ubezpie­czonej, o której mowa w ust. 1, zgłoszony w roku kalendarzowym 2010, wynosi:

1)   70 % renty obliczonej na podstawie art. 62 oraz

2)   30 % renty obliczonej na podstawie art. 63a.

3. Renta z tytułu niezdolności do pracy przyznana na wniosek osoby ubezpie­czonej, o której mowa w ust. 1, zgłoszony w roku kalendarzowym 2011, wynosi:

1)   55 % renty obliczonej na podstawie art. 62 oraz

2)   45 % renty obliczonej na podstawie art. 63a.

4.  Renta z tytułu niezdolności do pracy przyznana na wniosek osoby ubezpie­czonej, o której mowa w ust. 1, zgłoszony w roku kalendarzowym 2012, wynosi:

1)   35 % renty obliczonej na podstawie art. 62 oraz

2)   65 % renty obliczonej na podstawie art. 63a.

5.  Renta z tytułu niezdolności do pracy przyznana na wniosek osoby ubezpie­czonej, o której mowa w ust. 1, zgłoszony w roku kalendarzowym 2013, wynosi:

1)   20 % renty obliczonej na podstawie art. 62 oraz

2)   80 % renty obliczonej na podstawie art. 63a.

6.  Do ponownego ustalenia wysokości renty, o której mowa w ust. 1-5, z tytułu podle­gania ubezpieczeniom emerytalnemu i ren­to­wym po dniu przyznania renty stosuje się art. 108a i art. 108b.”.

 

Art. 2.

W ustawie z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 87, z późn. zm.[3])) uchyla się art. 40.

 

Art. 3.

W ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291, Nr 67, poz. 411 i Nr 70, poz. 416) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 22 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1.     Rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy przyznaje się jako rentę stałą, jeżeli całkowita niezdolność ubezpieczonego do pracy w gospodarstwie rolnym jest trwała i nie orzeczono celowości przekwalifikowania zawodowego. W pozostałych przypadkach renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jako renta okresowa przez okres wskazany w decyzji Prezesa Kasy.”;

2) art. 34 otrzymuje brzmienie:

„Art. 34. 1. Prawo do emerytury lub emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin ulega zawieszeniu na zasadach określonych w przepisach emerytalnych. W takim przypadku nie zawiesza się jednak wypłaty części składkowej emerytury rolniczej albo nadwyżki emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin ponad 95 % emerytury podstawowej.

2. Przy stosowaniu zawieszenia prawa do emerytury lub emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, zgodnie z ust. 1, nie bierze się pod uwagę dochodów z działalności rolniczej.”.

 

Art. 4.

W ustawie z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66, z późn. zm.[4])) wprowadza się następujące zmiany:

1)   w art. 40:

a)   ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecz­nego emerytura ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w przepisach art. 104 ust. 1a-6, ust. 8 pkt 1 oraz ust. 9 i 10 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.[5])).”,

b)   uchyla się ust. 2,

c)   ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

„3.   W razie osiągania przychodu, określonego w ust. 1, w kwocie przekraczającej 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, kwota emerytury ulega zmniejszeniu o 25 % jej wysokości.

4.   Przepisów ust. 1 i 3 nie stosuje się wobec osób, których emerytura stanowi 75 % podstawy jej wymiaru bez uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą.”;

2)   art. 40a i art. 40b otrzymują brzmienie:

„Art. 40a. 1. Osoba uprawniona do emerytury lub renty rodzinnej jest zobowiązana zawiadomić właściwy organ emerytalny o podjęciu działalności, o której mowa w art. 104 ust. 1-4 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu oraz o każdorazowej zmianie wysokości tego przychodu.

2.  Osoba uprawniona do zaopatrzenia emerytalnego jest zobowiązana zawiadomić właściwy organ emerytalny o okolicznościach powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo zmniejszenie ich wysokości.

3.  Obowiązki określone w ust. 1 spoczywają odpowiednio na pracodawcy i zleceniodawcy.

4. Urząd skarbowy jest zobowiązany zawiadomić organ emerytalny o podjęciu przez emeryta lub rencistę działalności pozarolniczej.

Art. 40b. 1. Rozliczenie emerytury w związku z osiągnię­ciem przychodu, o którym mowa w art. 40 ust. 1, następuje po upływie roku kalenda­rzowego w stosunku rocznym lub mie­sięcznym.

2.  Osoba uprawniona do emerytury jest zobowiązana zawiadomić, do końca pierwszego kwartału roku kalendarzowego, organ emerytalny o łącznej kwocie przy­chodu, o którym mowa w art. 40 ust. 1, osiągniętego w poprzednim roku kalenda­rzowym.

3.  Obowiązek określony w ust. 2 spoczywa odpowiednio na płatniku składek.

4.  Na podstawie zawiadomień, o których mowa w ust. 2 i 3, organ emerytalny dokonuje rozliczenia rocznego lub na wniosek osoby uprawnionej miesięcznego, wypłaconych osobie określonej w ust. 2 w poprzednim roku kalendarzowym kwot emerytur.

5.  Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady dokony­wania rozliczeń, o których mowa w ust. 4, a także sposób zmniejszania emerytur w trakcie roku kalendarzowego, mając na uwadze konieczność realizacji prawa emeryta do zaopatrzenia emerytalnego oraz zapewnienie sprawności postępowania w tym zakresie.”.

 

Art. 5.

W ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67, z późn. zm.[6])) wprowadza się następujące zmiany:

1)   w art. 41:

a)   ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecz­nego emerytura ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w przepisach art. 104 ust. 1a- 6, ust. 8 pkt 1 oraz ust. 9 i 10 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.[7])).”,

b) uchyla się ust. 2,

c) ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

„3.   W razie osiągania przychodu, określonego w ust. 1, w kwocie przekraczającej 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, kwota emerytury ulega zmniejszeniu o 25 % jej wyso­kości.

4.   Przepisów ust. 1 i 3 nie stosuje się wobec osób, których emerytura stanowi 75 % podstawy jej wymiaru bez uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą.”;

2)   art. 41a i art. 41b otrzymują brzmienie:

„Art. 41a. 1. Osoba uprawniona do emerytury lub renty rodzinnej jest zobowiązana zawiadomić właściwy organ emerytalny o podjęciu działalności, o której mowa w art. 104 ust. 1-4 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o wysokości osią­ganego z tego tytułu przychodu oraz o każdo­razowej zmianie wysokości tego przychodu.

2.  Osoba uprawniona do zaopatrzenia emeryta­nego jest zobowiązana zawiadomić właściwy organ emerytalny o okolicznościach powo­dujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo zmniejszenie ich wysokości.

3.  Obowiązki określone w ust. 1 spoczywają odpowiednio na pracodawcy i zleceniodawcy.

4. Urząd skarbowy jest zobowiązany zawiadomić organ emerytalny o podjęciu przez emeryta lub rencistę działalności pozarolniczej.

Art. 41b. 1. Rozliczenie emerytury w związku z osiągnię­ciem przychodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, następuje po upływie roku kalenda­rzowego w stosunku rocznym lub miesięcz­nym.

2.  Osoba uprawniona do emerytury jest zobowiązana zawiadomić, do końca pierw­szego kwartału roku kalendarzowego, organ emerytalny o łącznej kwocie przychodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.

3.  Obowiązek określony w ust. 2 spoczywa odpowiednio na płatniku składek.

4.  Na podstawie zawiadomień, o których mowa w ust. 2 i 3, organ emerytalny dokonuje rozliczenia rocznego lub na wniosek osoby uprawnionej miesięcznego, wypłaconych osobie określonej w ust. 2 w poprzednim roku kalendarzowym kwot emerytur.

5.  Minister właściwy do spraw wewnętrznych, Minister Obrony Narodowej i Minister Sprawiedliwości określą, każdy w zakresie swojego działania, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady dokonywania rozliczeń, o których mowa w ust. 4, a także sposób zmniejszania emerytur w trakcie roku kalendarzowego, mając na uwadze koniecz­ność realizacji prawa emeryta do zaopa­trzenia emerytalnego oraz zapewnienie sprawności postępowania w tym zakresie.”.

 

Art. 6.

W ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673, z późn. zm.[8])) w art. 17 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty rodzinnej i dodatku do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej z tytułu ubezpieczenia wypadkowego, do ustalenia wysokości tych świadczeń oraz ich wypłaty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS, z wyjątkiem art. 63a-63c, art. 108a i art. 183b, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy.”.

 

Art. 7.

W ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268, z późn. zm.[9])) wprowadza się następujące zmiany:

1)   uchyla się art. 10;

2)   w art. 12:

a)   ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4.   Organ emerytalno-rentowy wypłacający rentę socjalną wydaje decyzję o wstrzymaniu wypłaty renty socjalnej w razie wystąpienia okoliczności powodujących wstrzymanie wypłaty renty socjalnej.”,

b)   ust. 6 otrzymuje brzmienie:

„6. Od decyzji w sprawie renty socjalnej wydanej przez jednostkę organizacyjną Zakładu lub przez organ emerytalno-rentowy osobie ubiegającej się o rentę socjalną przysługują środki odwoławcze przewi­dziane dla decyzji w sprawach emerytur i rent w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74, z późn. zm.[10])), zwanej dalej „ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych”.”;

3) w art. 15 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

„1) art. 12-14, art. 61, art. 78-81, art. 88-94, art. 98, art. 100 ust. 1 i 2, art. 101, art. 102 ust. 1, art. 107, art. 114, art. 116 ust. 1b i 2, art. 118 ust. 1-5, art. 119 ust. 1, art. 121, art. 122 ust. 1, art. 126, art. 128, art. 129 ust. 1, art. 130 ust. 1, 2 i 3 pkt 1, art. 133-135 oraz art. 137-144 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przy czym kwotę wolną od potrąceń i egzekucji ustala się według zasad określonych dla renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;”.

 

Art. 8.

W ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027) w art. 72 uchyla się ust. 2.

 

Art. 9.

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., które na dzień 1 stycznia 2009 r. mają ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, oraz osoby, którym po dniu 31 grudnia 2008 r. przywrócono prawo do renty ustalonej na zasadach określonych w art. 62 ustawy, o której mowa w art. 1, zachowują prawo do tej renty w dotychczasowej wysokości.

 

Art. 10.

Przepisy art. 62, art. 63a-63c i art. 183b ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do wniosków o rentę z tytułu niezdolności do pracy zgłoszonych począwszy od dnia 1 stycznia 2009 r.

 

Art. 11.

Ustalenie, czy w okresie przypadającym przed dniem 1 stycznia 2009 r. przychód emeryta lub rencisty uzasadniał wypłatę świadczeń w pełnej wysokości, ich zmniejszenie albo zawieszenie, następuje zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 1 stycznia 2009 r.

 

Art. 12.

Do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych przewidzianych w art. 40a ust. 5 ustawy, o której mowa w art. 4, oraz w art. 41b ust. 5 ustawy, o której mowa w art. 5, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, pozostają w mocy przepisy dotychczasowe, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami niniejszej ustawy.

 

Art. 13.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

 

 

 

                                                                                                                                     MARSZAŁEK SEJMU

 

 

                                                                                                                                                      

                                                                                                                               / - / Bronisław Komorowski

 

 

 



[1]) Niniejszą ustawą zmienia się ustawy: ustawę z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawę z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników ustawę z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawę z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawę z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, ustawę z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej oraz ustawę z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

[2]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001, Nr 120, poz. 1252, Nr 121, poz. 1264, Nr 144, poz. 1530, Nr 191, poz. 1954, Nr 210, poz. 2135 i Nr 236, poz. 2355, z 2005 r. Nr 167, poz. 1397 i Nr 169, poz. 1412 i 1421, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 208, poz. 1534, z 2007 r. Nr 17, poz. 95, Nr 82, poz. 558, Nr 191, poz. 1368 i 1369 i Nr 200, poz. 1445 oraz z 2008 r. Nr 67, poz. 411.

[3]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 181, poz. 1515, z 2003 r. Nr 56, poz. 498 i Nr 210, poz. 2036, z 2004 r. Nr 121, poz. 1264, Nr 191, poz. 1954, Nr 210, poz. 2135 i Nr 281, poz. 2779, z 2005 r. Nr 10, poz. 65 oraz z 2007 r. Nr 82, poz. 559.

[4]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1264 i Nr 191, poz. 1954, z 2005 r. Nr 10, poz. 65 i Nr 130, poz. 1085, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 oraz z 2007 r. Nr 82, poz. 559.

[5]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001, Nr 120, poz. 1252, Nr 121, poz. 1264, Nr 144, poz. 1530, Nr 191, poz. 1954, Nr 210, poz. 2135 i Nr 236, poz. 2355, z 2005 r. Nr 167, poz. 1397 i Nr 169, poz. 1412 i 1421, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 208, poz. 1534, z 2007 r. Nr 17, poz. 95, Nr 82, poz. 558, Nr 191, poz. 1368 i 1369 i Nr 200, poz. 1445 oraz z 2008 r. Nr 67, poz. 411.

[6]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1264 i Nr 191, poz. 1954, z 2005 r. Nr 10, poz. 65, Nr 90, poz. 757 i Nr 130, poz. 1085, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, z 2007 r. Nr 82, poz. 558 oraz z 2008 r. Nr 66, poz. 402.

[7]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001, Nr 120, poz. 1252, Nr 121, poz. 1264, Nr 144, poz. 1530, Nr 191, poz. 1954, Nr 210, poz. 2135 i Nr 236, poz. 2355, z 2005 r. Nr 167, poz. 1397 i Nr 169, poz. 1412 i 1421, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 208, poz. 1534, z 2007 r. Nr 17, poz. 95, Nr 82, poz. 558, Nr 191, poz. 1368 i 1369 i Nr 200, poz. 1445 oraz z 2008 r. Nr 67, poz. 411.

[8]) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 241, poz. 2074, z 2003 r. Nr 83, poz. 760 i Nr 223, poz. 2217, z 2004 r. Nr 99, poz. 1001, Nr 121, poz. 1264, Nr 187, poz. 1925 i Nr 210, poz. 2135, z 2005 r. Nr 164, poz. 1366 oraz z 2007 r. Nr 115, poz. 792.

[9]) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 120, poz.1252, z 2005 r. Nr 94, poz. 788, z 2006 r. Nr 144, poz. 1043, z 2007 r. Nr 120, poz. 818 i Nr 176, poz. 1241 oraz z 2008 r. Nr 70, poz. 416.

[10]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 17, poz. 95, Nr 21, poz. 125, Nr 112, poz. 768, Nr 115, poz. 791, 792 i 793 i Nr 176, poz. 1243 oraz z 2008 r. Nr 63, poz. 394, Nr 67, poz. 411, Nr 141, poz. 888 i Nr 171, poz. 1056.