grudzień
-
-
-
-
Oświadczenia Marszałka Sejmu
-
27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Tego dnia w 1918 r. wybuchł zwycięski zryw, którego efektem było przede wszystkim potwierdzenie przynależności ziem dawnego zaboru pruskiego wchodzących w skład Prowincji Poznańskiej do państwa polskiego.
-
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w specjalnym wideo złożył życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
-
Na sejmowym kanale YouTube w sobotę, 23 grudnia, pojawił się kolejny odcinek videopodcastu "Sejm. Nowe otwarcie z marszałkiem Szymonem Hołownią". W drugiej odsłonie cyklu Marszałek Sejmu zaprosił widzów do swojego gabinetu.
-
– Jestem bardzo wzruszony tym, że tu jesteście – tymi słowami marszałek Szymon Hołownia przywitał gości spotkania wigilijnego w Sali Kolumnowej Sejmu. W piątek, 22 grudnia, na zaproszenie Marszałka Sejmu do parlamentu przybyły osoby w potrzebie.
-
-
O strategicznym partnerstwie oraz zaangażowaniu Polski i Litwy w kwestie bezpieczeństwa w regionie, agendzie polsko-litewskiej w perspektywie dalszego współdziałania na szczeblu parlamentarnym, a także znaczeniu kontynuacji współpracy w formacie PL+ B3 (Polska plus kraje bałtyckie) – rozmawiali w czwartek marszałek Sejmu Szymon Hołownia z przewodniczącą litewskiego Seimasu Viktoriją Čmilytė-Nielsen.
-
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał w czwartek, 21 grudnia, postanowienia ws. stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z upływem 20 grudnia 2023 r., realizując w ten sposób obowiązek wynikający z art. 249 § 1 ustawy z 5 stycznia 2011 roku - Kodeks wyborczy.
-
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w srodę, 20 grudnia, spotkał się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej i komisarz ds. wartości i przejrzystości Věrą Jourovą. Rozmowa dotyczyła m.in. przywracania praworządności oraz sytuacji w sądownictwie.
-
-
W środę (20 grudnia) Sejm podjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym. „Zgodnie z art. 186 ust. 1 Konstytucji RP, podstawową funkcją ustrojową Krajowej Rady Sądownictwa jest stanie na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Funkcja ta może być realizowana prawidłowo wyłącznie, gdy KRS jest organem niezawisłym i niezależnym od innych władz” – napisali posłowie w przyjętym dokumencie.
-
– Wpłynęło do mnie pismo od Ministra Sprawiedliwości informujące, że sąd w Warszawie wydał wyrok skazujący w stosunku do posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. To jest bardzo obszerny dokument. W tej chwili jest on analizowany przez służby prawne Sejmu. Kiedy ta analiza się zakończy – wszystko na to wskazuje – będę zmuszony wydać postanowienie o wygaszeniu mandatów obu panów posłów – mówił w środę, podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
-
-
Minutą ciszy w trakcie otwarcia obrad 19 grudnia 2023 r. Sejm upamiętnił Janusza Malinowskiego, który zasiadał w ławach poselskich od 1993 do 1997 r. Były parlamentarzysta, dziennikarz, literat, poeta, samorządowiec zmarł 13 grudnia. Miał 73 lata.
-
W wieku 68 lat 8 grudnia 2023 r. zmarł poseł na Sejm IV kadencji Lech Zielonka – urzędnik, rolnik, trener piłkarski i działacz sportowy. Izba uczciła chwilą ciszy pamięć byłego parlamentarzysty podczas otwarcia posiedzenia 19 grudnia.
-
Posłowie przez aklamację podjął uchwałę ws. uczczenia 100. rocznicy urodzin Marszałka Sejmu I kadencji Wiesława Chrzanowskiego.
-
-
-
"Sejm RP kierując się stojącym przed konstytucyjnymi organami państwa zadaniem naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz dobrem obywateli i interesem publicznym, uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji RP" – brzmi tekst uchwały podjętej przez posłów we wtorek, 19 grudnia, podczas 11. dnia 1. posiedzenia Sejmu X kadencji.
-
-
We wtorek, podczas 11. dnia 1. posiedzenia Sejmu, uroczyście zainagurowano wystawę pt. "Ukraina. Łzy wojny". Otwarcia ekspozycji w imieniu marszałka Sejmu Szymona Hołownii dokonał szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki.
-
We wtorek odbyła się konferencja prasowa Marszałka Sejmu Szymona Hołowni dotycząca planu prac Izby na ostatnie trzy dni trwającego 1. posiedzenia. Marszałek zapowiedział ślubowanie posłanki Anny Baluch i Rzecznik Praw Dziecka oraz procedowanie nad trzema ustawami, wśród których znalazła się ustawa budżetowa. – Pierwsze czytanie, na które mamy zaplanowany cały czwartek, musi się odbyć i musi zostać skonkludowane po to, żebyśmy w okresie międzyświątecznym mogli nad budżetem pracować w komisjach. Mamy bardzo precyzyjny harmonogram pracy nad ustawą budżetową i wszyscy wiemy, jak ona jest ważna. Chcemy zdążyć przed końcem stycznia i zdążymy przed końcem stycznia – zadeklarował marszałek Hołownia podczas spotkania z dziennikarzami. Szymon Hołownia poinformował media również, że Sejm pochyli się również nad trzema uchwałami dotyczącymi: powołania drugiej komisji śledczej, sytuacji w Krajowej Radzie Sądownictwa i w mediach publicznych.
-
-
-
Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Viktor Elbling złożył wizytę marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni. Rozmowa dotyczyła m.in sytuacji w Europie, relacji polsko-niemieckich i zadań stojących przed parlamentem.
-
Centrum Informacyjne Sejmu zawiadamia, że we wtorek, 19 grudnia, o godz. 15:00 w holu przed salą im. Jacka Kuronia (bud. F) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Ukraina. Łzy wojny”. Wystawa ukazuje przemoc rosyjskiego najeźdźcy wobec ludności cywilnej na terenie Ukrainy z perspektywy kobiet i dzieci.